Makat Siğili (Kondiloma Aküminata) Tedavisi

Siğil ciltten kabarık, beyaz, pembe kahverengi veya deri renginde karnabahar gibi çıkıntılardır. Bürüklükleri toplu iğne başı kadar küçük olabileceği gibi tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne erişebilir.

Makat Siğili Tedavi Yöntemleri

En etkili tedavisi radyo frekans ve koterizasyondur. Eskiden koter (elektrokoter) kullanılırdı ancak radyo frekansın bir çok üstünlüğü sebebiyle yerini RF ye terk etmiştir. Uygulama bölgesel uyuşturmayla kolaylıkla yapılır. Hasta aynı gün içine dönebilir.
Teknolojinin olmadığı yerde hala koter kullanılmaktadır.

Makat Siğili Ameliyatı

Büyük oranda terk edilmiştir, çok daha zahmetli ve iyileşme süresi uzun olduğu için uygulayıcısı kalmamıştır denecek kadar seyrek uygulanmaktadır.

Kondilom Takibi

Aslında takip tedaviden daha önemlidir. Genellikle “yaptım oldu” zihniyetiyle bir defa yakılıp bırakılmaktadır, hasta birkaç ay sonra aynı şikayetlerle yeniden gelmektedir.

Ben takipte şu yolu izliyorum;

İlk uygulamadan gördüğüm tüm siğilleri radyofrekans ile yok ediyorum. Bir ay sonra hastayı kontrole çağırıyorum, yenileri çıkmışsa onları da yok edip bir ay sonra yeniden çağırıyorum, yeni hiç yoksa bu durumda 2 ay sonra kontrole çağırıyorum. İki ay sonra geldiğinde varsa uygulayıp bir ay sonra tekrar çağırıyorum yoksa dört ay sonra kontrole çağırıyorum. Bu şekilde yakın takiple ya 6 seans ya da bir yıl devam ediyorum. Dört aylık temiz dönemde hastalığın tamamen yok edildiğini kabul edip takibi bırakıyorum.
Takip süresince ek ücret almadığım için hasta kontrole gelmek konusunda daha istekli oluyor ve tedaviye uyum artıyor. Hastanın tedaviye uyumu tedavinin en önemli parçasıdır.

makat-sigili-tedavi-yontemleri

sigiller-kansere-yol-acar-mi

Kimyasal Yöntemlerle Tedavi

Siğillerin iyileşmesi için sıvı ve merhem şeklinde ilaçlar kullanılır. Tedavide başarısızlık olabileceği gibi, ilaçların yan etkilerinin görülmesi de tedaviyi olumsuz olarak etkiler. Tedavi süresi 1-2 aya kadar uzayabilir. Bunlardan asit yapısında olup da kimyasal olarak yakanlar özellikle anüs bölgesinde ciddi ve geniş yanıklara sebep olabilmektedir. Ya hiç kullanılmamalı ya da çok çok dikkatli kullanılmalıdır. Savunma mekanizmalarını artıran merhemler genellikle radyo frekansla tedaviye ek olarak, işlemin devamında önerilir.

Bu hastalık HPV (Human Papilloma Virüs) nin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Sıklıkla el ve ayaklarda görülmekle beraber, cinsel organlar ve makat etrafında da görülürler. Makatta ele gelen çıkıntı ve şişlikler her zaman siğil değildir. Bunları ayırt etmek için muayene etmek gerekir.

Belirtileri Nelerdir?

Siğiller makat çevresinde kaşıntı, akıntı, kanama ve ıslaklık yaparlar. Bu da kişiyi psikolojik olarak etkiler. Bunlar tek tek olabildiği gibi, birleşip anüsü kapatacak kadar büyüyebilir. Cinsel olarak aktif olan erkeklerde daha sıktır ancak kadınlar ve çocuklarda da görülebilir.

Bulaşma Nedenleri

Başlıca dokunma ile bulaşırlar. Cinsel temas esnasındaki küçük cilt tahrişleri sonucu virüs dokuya yerleşir ve burada üremeye başlar. Hastalığın ortaya çıkışı virüs ile temastan 1-6 ay sonra başlar. Daha da uzun zaman alabilir. Cinsel temas ile başkalarına bulaşır.

Cinsel ilişki dışında ortak kullanılan eşyalar ve ortak kullanılan tuvaletlerden de bulaşma ihtimali vardır. Kondilomlu kişi taharetlenirken taharet musluğuna dokunduktan sonra aynı musluğa dokunan sağlıklı kişinin virüsü kapabileceği yönünde bilgiler vardır.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bakıp görmek tanı için yeterlidir. Siğiller anüsten içeri girebildikleri için hastaya mutlaka anaskop muayenesi yapmak gerekir. Anal bölgedeki siğillerin düzeyinin tespiti için anoskop kesinlikle yapılmalıdır. Sadece dışardakileri tedaviye kalkışmak hastalığın bağırsakta çok daha ileri düzeylere gelmesine neden olabilir.

Siğiller Kansere Yol Açar mı?

Her siğil için geçerli olmasa da büyük siğiller ve HIV (AIDS) taşıyıcılarında cilt kanseri gelişme riski vardır. Hastaların nüks açısından yakın takipte tutulması gerekmektedir. Eşi de mutlaka kontrol edilmelidir. Nüks olduğunda hemen tedaviye başlanmalıdır.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, virüsleri ortadan kaldıran aşılar kullanılmasıdır. Başarı şansı düşüktür.

M...
hocam merhaba makat bölgemde siğil çıktı biran önce müdahale edilmesini istiyorum.
Op. Dr. Demet Ağras
koterizasyonla yakma yöntemi ile tedavi ediyoruz. Muayene ile degerlendirilmesini öneririm. geçmiş olsun
E...
hocam vajina bölgemde . sivilce benzeri kabarçıklar oluştu. önce sivilce sandım ama çok fazla kaşınmaya başladı. kondilom kaşıntı yapar mı
Op. Dr. Demet Ağras
muayene ile değerlendirmek gerekir. kondilom kaşıntı yapar. muayeneye gelmenizi öneririz.
B...
hocam ii günler makat bölgemde elime bi kaç tane küçük siğil geldi biran önce kurtulmak istiyorum kaşıntı çok fazla oluyor
Op. Dr. Demet Ağras
koterizasyonla yakma yöntemi ile tedavi ediyoruz. Muayeneye gelmenizi öneririm.
S...
hocam vajina bölgemde bi kaç tane siğil gördüm tedavi olmak istiyorum dağılması beni endişe içinde bırakıyor.
Op. Dr. Demet Ağras
siğller tedavi edilmezse hızla çoğalırlar. muayeneye gelmenizi bekliyoruz.
O...
hocam makatımda küçük küçük siğiller var 10’a yakın bitkisel bi çözüm var mı ilaç falan kullansam geçer mi ?
Op. Dr. Demet Ağras
Siğil tedavisinde ilaç kullanmak etkili bir tedavi değildir. Koterzasyon ile yakma işlemi sonrası aralıklı takibiniz gerekir.
Ö...
hocam merhaba ben kıbrısta yaşıyorum makatım da siğil var aynı şeyden sanki ağızım da var biran önce tedavi olmak istiyorum ilaç falan kullanmam gerekiyor mu tedavi öncesi ?
Op. Dr. Demet Ağras
tedavi öncesi ilaç kullanmanıza gerek yok. muayeneye gelmenizi bekliyoruz.
G...
hocam merhaba vajina bölgemde bi kaç tane siğil oluştu çok yaygın olmasını istemiyorum biran önce tedavi olmak istiyrum.
Op. Dr. Demet Ağras
gecmiş olsun geldiginiz zaman hem muayene hemde tedavinizi gerceklestiririz. lezyonlar zamanla büyüyecektir. görüşmek üzere
H...
hocam merhaba makat bölgemde 6 7 tane sivilce tarzı bişeyler var ne olduğunu bilmiyorum öğrenciyim bana yardımcı olursanız sevinirim.
Op. Dr. Demet Ağras
makat siğili olabilir muayene ile degerlendirmek gerekir. Gelirseniz yardımcı oluruz. gecmiş olsun
A...
hocam 19 yaşında öğrenciyim makatımda 2 adet siğil gibi bişey var muayeneye gelecem arkadaşımla yardımcı olurmusunuz bize ?
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile degerlendirmek gerekir. tedavisini gerceklestiriyoruz. Geçmiş olsun.
T...
hocam merhaba bir sene önce genital siğil tedavisi gördüm.fakat sebebi olmamasına rağmen şimdi tekrar etti. böyle bir durum olabilir mi
Op. Dr. Demet Ağras
Yeniden başka bir sebepten olusmus olabilir . muayene ile degerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun
T...
hocm merhaba makt bölgemde 15 e yakın siğil var daha önce devlet hastanesinde dondurdum ama bi faydasını görmedim o yüzden size de gelmek istiyorum.
Op. Dr. Demet Ağras
makat siğili tedavilerini gerçeklestiriyoruz. Muayene ile değerlendirelim . Geçmiş olsun
M...
hocam üç hafta önce kaplıcaya gittim . geldikten sonra makat kısmımda kaşıntı başladı. ben de araştırırken kondilom olabileceğinden şüphelendim. elime gelen herhangi bir şey yok. ama kaşınıyor. kondilom olabilir mi
Op. Dr. Demet Ağras
Kaşıntının sebebi sadece o olmayabilir. Teshis için muayene ile değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun
Ö...
Hocam merhaba makatımın iç bölgesinde siğil yaktırdım beş gün önce ama hala azda olsa kaşıntı ve büyük abdestim sırasında hafif kanama oldu henüz yeni yaktırdığım içinmi yoksa tedavi tam olamadımı
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, behsettiğiniz şikayetler tedaviye bağlı da gelişebilir. İyileşme dönemi sonrası muayene için 0535 966 48 78 numaralı hattımızdan ulaşarak randevunuzu alarak gelebilirsiniz, durumunuzu değerlenedirebiliriz.
E...
hocam merhaba teyzemde hpv var. rektovajinal eşinden bulaşmış muayene ve tedavi için size gelmek istiyoruz mümkünse randevu verebilirmisiniz
Op. Dr. Demet Ağras
0535 966 48 78 numaralı hattan arayıp randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun
Y...
Merhaba hocam, makat etrafında et parçası var ve gün geçtikçe de çoğalıyor anal ilişkim oldu daha önce bunlar nedir bilgi verir misiniz
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,Kondilom dediğimiz (genital siğil) olabilir. Net olarak bir şey söyleyebilmem için muayene ile değerlendirmem gerekmektedir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
B...
hocam iyi günler 25 yaşındayım makatım da 5 6 tane siğil var tedaviye kız arkadaşımla gelcem ama onun girmesini istemiyorum bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum onu almayın içeri.
Op. Dr. Demet Ağras
Tedavisini gerçekleştiriyoruz hasta mahremiyetine önem verdiğimiz için içiniz rahat olabilir. Geçmiş olsun iyi günler
T...
hocam merhaba genital bölgemde kondilom var . iç kısımda varsa o bölgeyi de tedavi edebilir misiniz
Op. Dr. Demet Ağras
Tedavisi mümkündür en kısa zamanda muayene ve tedavi için gelmeniz gerekmektedir. Geçmiş olsun iyi günler
M...
hocam merhaba 23 yaşındayım 2 hafta öncesine kadar birşyim yoktu ancak şuan makatımda yaklaşık 15 e yakın siğil çıktı bugünde vajina bölgesinde 2 tane gördüm gittikçe ilerliyor ve korkuyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba muayene ile degerlendirip tedavisi yapılması gerekir. Zamanla daha da ilerleme gösterecektir. Tedavi edilmez ise kanserlesme olasılığı vardır. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
A...C
hocam merhaba penisimin üzerinde 3 4 tane siğil var yayılmasından korkuyorum sgklıyım tedavi olmak istiyorum.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba tedavisi mümkündür tedavi edilmez ise ilerler ve kanserlesme olasılığı vardır. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun
H...A
hocam kız arkadaşımın vajina bölgesinde bi kaç tane siğil var tedavisini yaptırmak istiyoruz daha fazla ilerlemesin diye tedavi süreci nasıl kaç seans da biter.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba siğil tedavilerini gerçekleştiriyoruz . Belirli aralıklarla takip gerektiren bir rahatsızlıktır tedavi edilmez ise ilerleme gösterir. Seanslar yaygınlıgına göre değişmektedir. Randevu için 0535 966 48 78 numarasından arayıp randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun
G...
hocam penisimde 2 3 adet siğil var dağılmadan tedavi olmak istiyorum. randevu verirseniz sevinirim iyi günler.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba virütik bir rahatsızlık oldugu için tedavi edilmez ise ilerleme gösterir. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan iletişime geçebilirsiniz.
H...
Arkadaşım sizde kıl dönmesi ameliyatı olmuş, çok memnun.hiç yatmamış. İşine dönmüş direk. Bende yaptırmak istiyorum. Benim 3 defa apse yaptı. Aynı yöntemle olurmu
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile durumunuzu değerlendirelim günlük hayatınızı etkileyen müdahale değildir.Randevu ve ayrıntılı bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
G...
merhaba hocam genital bölgem de siğiller var .Kondilom diye adlandırılıyormuş .Nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,lokal anestezi uygulayarak radyofrekans yöntemi ile tedavi ediyoruz. Virütik bir hastalık olduğu için belirli aralıklarla kontrole gelmeniz gerekir.Randevu ve bilgi almak için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
Ö...
Hocam yanağımda bir adet siğil var eşimdede daha önce vardı ondan bulaşmış olabilir mi
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,bulaşıcı olduğunu düşünmüyorum muayene ile değerlendirelim isterseniz.Radyofrekans ile buharlastırarak 1 dakikadan kısa sürede tedavi ediyoruz.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
M...
merhaba hocam hocam tedavi edilen siğillerin tekrar çıkma olasılığı var mı dır ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,siğiller virütik bir rahatsızlık olduğu için işlem yapıldıktan sonra farklı bölgelerde çıkabilir takip ile tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
merhaba hocam hpv ‘den korunmak için ne yapılmalı dır ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,kişisel esyalarınızı paylasmamalı ve hijyeninden emin olmadığınız ortak kullanılan tuvalet ve hamamları kullanmayınız. Cinsel temasla da bulaşabilen virütik bir hastalık olması nedeni ile korunarak önlem alabilirsiniz.Geçmiş olsun ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz
H...
hocam 5 yıl önce genital siğil tedavisi oldum .geçen süre içerisinde dikkat etmeme rağmen tekrar etti. tekrar etmemesi için ne yapabilirim
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirelim isterseniz durumunuzu. Sonrasında önerilerde bulunuruz, uydugunuz takdirde problem yasamazsınız.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
Hocam makat çevremde sürekli kaşıntı var . görünürde bir şey yok . siğilin oluşma süreci kaşıntıyla mı başlar
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,kaşıntıya sebep olan rahatsızlık sadece siğil değildir.Makat hastalıkları da buna sebep olabilir.Teşhis için muayene ile değerlendirilmesi gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
Hocam merhaba daha önce kriyoterapi yöntemiyle tedavi oldum ama olumlu sonuç alamadım . siz hangi yöntemle tedavi ediyorsunuz
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,siğil tedavisi mi görüyorsunuz teşhis ve tedavi için muayene ile degerlendirmek isterim.Radyofrekans yöntemi ile tedavi etmekteyiz.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
C...
Doktor hanım ben hpv tedavisi oldum . aşısının olduğunu duydum. yaptırsam faydası olur mu
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,virüsün tipleri bulunmaktadır bazı virüslere karşı koruma sağladığı için tamamen koruyucu denemez.Eger hpv bulaşmış ve lezyonlar olusmuş ise tedavisi için en etkili yöntem koterizasyondur.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
Hocam benim ayak tabanımda siğil var bunun tedavisini de yapıyor musunuz
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,siğil tedavilerini gerçeklestiriyoruz.Muayene ile değerlendirelim durumunuzu.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
G...
Hocam makatımda siğil var kaşıntıyla başladı . büyüyüp et parçası gibi oldu. tedavisi tek seferde biter mi .
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,siğiller virütik yapıda hastalıklar olduğu için farklı bölgelerde tekrar olusabilir.Bunun için takip gerekebilir.Muayene ile değerlendirelim durumunuzu .Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
S...
Hocam iyi akşamlar. Genital ve makat siğil tedavisi oldum yakma işlemi ile 3 gün önce. Şuanda tuvalete çıkarken çok zorlanıyorum ve kanama oluyor tansiyonum düşüyor ve bayılıyorum. Bunun iyileşme süreci nedir evde nasıl bir tedavi yöntemi izleyebilirim . Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,bu konuyu tedavi olduğunuz doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun.
E...
hocam merhaba makat bölgemde bi kaç tane elime gelen siğiller var daha önce kriyoterapi yaptırdım ama bi faydasını görmedim bu konuyla ilgili bana dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.
Op. Dr. Demet Ağras
muayeneye gelmeniz gerekir.randevu alabilirsiniz.tel 0535 966 48 78
A...
İyi aksamlar hocam makat siğili ameliyatı oldum siğiler tekrar çıkar mı makat bölgesinde
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,evet tekrar çıkabilir,takip gerektirir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek detaylı bilgi ve muayene randevusu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
D...
Genital bölgedeki siğil ile birlikte psikolojik rahatsızlığın olasılığı ihtimali nedir hocam saygılar
Op. Dr. Demet Ağras
Genital bölgedeki siğilleri koterizasyon yöntemi ile yakabilirz. 6 ay boyunca hastam oluyorsunuz. Psikolojik rahatsızlıkla virüsün alakası pek yoktur.
N...
Esim sigil ameliyati gecirdi 3 hafta oldu büyük tuvalete ciktiktan sonra asiri sancisi oluyor bu durum normalmi lütfen acil cevap bekliyorum
Op. Dr. Demet Ağras
Tedaviye bağlı ağrı olması çok normal yinede aşırı ağrıları var ise tedavi olan doktorunuza başvurabilirsiniz
E...
Merhaba hocam benim makatta sigil oldukdan emin degilim dış kısımda beze şeklinde birşey yok ama makat icin de top top şekilde birşey var bni rahatsız etmiyor bu sigil olabilirmi yoksa makatin yapısı mi öyle
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile değerlendirmemiz gerekir. Görmeden siğil mi yoksa hemoroid pakesimi bilemeyiz
B...
hocam merhaba kondilom tedavi ücreti nasıl ve tedavi süreci nasıl oluyor?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, Kondilom virütik bir rahatsızlık olduğu için tedavisinde 6 aylık takip önerilir. Her ay gelerek var olan lezyonlar koterizasyon yöntemi ile yakılır.Tedavi ücret bilgileri için 0535 966 48 78 numara ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.
S...
Merhaba hocam makat bölgesin de ve iç tarafta çok fazla siğil var . 1 sean da bu siğillerin % Kaçından kurtulmuş olurum ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekir lezyon yoğunluğunu görmeden net birşey söylemek doğru değildir. 0535 966 48 78 numara ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.Geçmiş olsun.
A...O
Merhaba yaklaşık 6-7 yıl önce sille karşılaştım bunların genital siğil olduğunu bana söylediler yakma tedavisi uyguladık geçti kısa bir süre sonra tekrardan geldi bu sefer dondurma işlemini yaptık bir daha da gelmedi ama yıllardır hep aynı bölgede kaşıntı olur ara ara bulaştırıcılığı devam ediyor mu ediyorsa bundan nasıl kurtulabiliriz nasıl bir tedavi yöntemi uygulayabiliriz
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, genital siğil tedavilerinde en etkili çözüm koterizasyon yöntemidir. Tedavisi için en az 6 aylık bir takip gerektirir. Muayene ve tedavi için 0535 966 48 78 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
B...
Dr Demet hanımın tedavisinden çok memnun kaldım ilgisi güleryüzlü oluşu ve 8 yıldır gecmeyen tırnak dibi sigilimi bitirdiği için minnettarım…
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,teşekkür ederim.Geçmiş olsun.
İ...
Hocam merhabalar ben makatimin etrafında siğil gibi hissettiğim anormallikler fark ettim cinsel ilişkim de olmadı ama konuyu araştırınca genellikle cinsellik duyunca genç bir kız olarak canım sıkıldi acikcasi.Daha çok küçükler ama üredigini fark ettim muayene olmalı mıyım ve bu durum sadece cinsel yolla bulaşan bişey mi ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba evet genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Ancak ortak kullanım alanlarda,tuvaletlerden de bulaşabilir.Tedavi edilmediğinde ilerleyebilmektedir. En kısa sürede muayene olmanız gerekir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
E...
Hocam merhaba, makattaki sigiller icin verrutol kullandim, sigillerin baş kısımları gitti ama dokununca , onceden sigil olan bolgelerin altinda sertlik hissediyorum hala. Sigil olan yerler cok belli degilse de radyofrekans yontemiyle devam edilmesi mumkun mudur ? Yoksa verrutolu kullanmaya devam etmemi mi onerirsiniz?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,makat siğillerinde en etkili yöntemlerden biri koterizasyon yöntemidir. Makat siğilleri virütik bir hastalıktır. 6 ay takip gerektirir. Detaylı bilgilendirme ve muayene için 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.