Et Beni Nedir?

Et beni, deri üzerindeki çıkıntı şekliyle, özellikle gençlik döneminde oluşan bir ben türüdür. Görsel olarak insanları rahatsız edebilir. Özellikle görünür yerlerde yüz, el, kol gibi bölgelerde oluşum göstermesi estetik açıdan olumlu karşılanmayabilir. Kanser riski taşımayan et benleri, dış etmenlere maruz kalmadıkça bir sorun da oluşturmaz. Bazen kaşındığı, bir yere sürtündüğü zamanlarda sorun yaratabilirler.

Et Beni Neden Çıkar?

Et beni, cilt dokusunun düzensiz şekilde gelişmesinden dolayı ortaya çıkabilir. Et beni, vücutta bulunan kolajen liflerinden ve kan damarlarından oluşur. Et beninin genetik geçişli olduğunu söylemek mümkündür. Ailesinin vücudunda et beni olan kişilerde, aynı yerlerde et beni görülme ihtimali bulunur. Gebelik sırasında hormon değişimi görülmesi, kadınlarda et beni oluşumuna veya et beni sayısında artış görülmesine neden olabilir.

Obezite, insülin direnci ve diyabet hastalarında da et beni oluşma ihtimali daha yüksektir. Et beni, cildin katlandığı ve sürtünmenin daha fazla oluştuğu; boyun, koltuk altı gibi bölgelerde daha sık görülmektedir. Bu yüzden aşırı kilolu insanlarda daha sık görüldüğü söylenmektedir.

Et Beni Çeşitleri

Et beni, diğer benlerden farklı bir yapıdadır ve kolaylıkla aradaki fark anlaşılabilir. Et beni yumuşak, düzgün ve sınırları belli olan bir yapıdadır. Yüzeyi çoğunlukla pürüzsüz olan et beni, diğer tehlikeli lezyonlarla karıştırılabilir. Cilt lezyonları, deri tümörleri olabilir. Buradaki farkı bir doktor muayene ile tanı koyarak anlatabilir. Et benleri ince bir sap ile deriye tutunmaktadır. Deri üzerinde ciddi bir kökü yoktur sadece vücuda bağlı olan ince bir sapları vardır.

et-beni-neden-cikar

et-beni-nasil-ayirt-edilir

Et Beni Koparsa Ne Olur?

Et beni koparılmaya çalışılması, zararlı bir durum oluşturabilir. Et beni koparıldıktan sonra o bölgede enfeksiyon oluşumu görülebilir ve iz kalabilir, ciddi kanamalar görülebilir. Et beninden rahatsız olan kişilerin kendi başlarına müdahale etmemesi, bir uzmana başvurmaları gerekir. Et beni örneğin boyun bölgesinde bulunuyorsa, tam oraya denk gelecek şekilde kolye takmak yine zararlı durumlara yol açabilir.

Et Beni Nasıl Ayırt Edilir?

Et beni, küçük bir bağlantı noktasıyla cilde bağlı şekilde görülür. Kimi insanlarda toplu iğne ucu kadar küçüktür kimi insanlarda da elle tutulur derecede büyük şekilde görülür. Pürüzsüz bir yüzeyi vardır ve herhangi bir zararı yoktur. Sadece örneğin kıyafet giyerken veya bir yere sürtündüğü, takıldığı durumlarda kaşıntı veya hafif ağrı gibi durumlar yaşatabilir. Bazen et beninin zedelendiğinden kişinin haberi bile olmayabilir.

Et beni çok ince bir sapla derimize tutunmuş şekilde görülür. Et benleri yumuşaktır ve yuvarlak gibi şekillerde görülebilir. Et beni rengi de kişiye göre değişiklik gösterir. Bazen ten rengine daha yakın bazen kahverengi veya daha koyu renkte olabilir.

Et Beni Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

Et beni oluşumunu tetikleyen faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Et beni oluşumunda, kişinin ailesinde et beni öyküsü bulunması,
  • Gebelik gibi hormonların farklılaştığı, yoğunlaştığı durumlar,
  • İnsülin direnci ve diyabet öyküsünün varlığı,
  • Aşırı kilolu olmanın getirdiği deri katlanması ve derinin birbirine sürtünmesi,
  • HPV varlığı, et beni oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.

et-beni-koparsa-ne-olur

et-beni-tedavi-yontemleri

Et Benlerini Koparmak Zararlı Mıdır?

Et benlerini koparmak zararlı sonuçlara yol açabilir. Özellikle et benlerinin koparılması ciddi kanamalara sebep olabilir. Et beni, bir uzman tarafından steril bir ortamda alınabilir. Et beni görünümünden rahatsız oluyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Et beninin uzman tarafından alınmasında birçok yöntem kullanılabilir. Radyofrekansla et beni alınabilir, gerektiği durumlarda cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Et benleri kendiliğinden düşebilir. Ancak kişinin müdahalesi sonucunda et beni koparılırsa farklı sorunlara yol açabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana görünmek ve herhangi bir olası sorun oluşmaması için yardım almak en mantıklı çözüm olacaktır. Et benleri kendiliğinden düşerse de sonrasında o bölge kontrol edilmelidir. Kendiliğinden düşen et benleri de enfeksiyon kapabilir.

Et Beni Nasıl Tedavi Edilir?

Et beni tedavisi, kişinin estetik görünümünü bozuyorsa veya sürekli bir yere çarpıldığı, takıldığı zamanlarda kişiye rahatsızlık hissi veriyorsa belirli yöntemlerden uygun olanı seçilerek yapılmaktadır. Et beni tedavisi mutlaka bir uzman doktor aracılığıyla yapılmalıdır.

 

Et Beni Tedavi Yöntemleri

Et beni tedavi yöntemleri, aşağıdaki şekillerde sıralanabilir.

  1. Radyofrekans: Et beni tedavisinde en kolay uygulanan yöntemdir. Radyofrekansla et beni tedavisi ağrısız, dikişsiz ve çok kısa sürede gerçekleştirilir. Et beni tedavisinde radyofrekans yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Hem işlemi gerçekleştiren doktor hem de hasta için güvenilir bir yöntemdir.
  2. Kriyoterapi: Et beninin sıvı azot ile dondurularak düşürülmesine yarayan bir yöntemdir.
  3. Ligasyon: Cerrahi ipliklerle ince bağının boğularak düşürülmesine olanak tanıyan bir tedavi yöntemidir.
  4. Cerrahi: Et beninin cerrahi yöntemlerle lokal anestezi altında müdahale edilmesidir.

Ben tedavisi nasıl yapılır? Ben ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap bulmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ben-nedir

Ben Nedir?

Benler, cilt yüzeyinde bulunan kahverengi, siyah, kırmızı gibi renklerde görülen, bir…

Devamını Oku