Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benlerin tedavisi için “şu yöntem kullanılır” demek son derece yetersiz bir tanımlama olur çünkü benlerin yapısı aynı değildir. Kabarık, et beni gibi saplı, deri renginde, kan renginde, kahve rengi, leke tarzında diye tanımlayabileceğimiz bir çok tipi vardır ve tedavi seçimi benin yapısına göre yapılmalıdır.Tedavi seçimi yapabilmek için tabi ki tüm teknolojilere sahip olmak gerekir. Kliniğimde dünyada kullanılan tüm yöntemleri kullanmaktayım, bu sayede her ben için en doğru, en az iz bırakacak yöntemi seçiyor ve uygulayabiliyorum.

Ben Nasıl Alınır?

Benlerin alınması, uygulanan yönteme bağlı olarak değişmektedir. Benler kanser riski taşıdığı zaman cerrahi işlem uygulanarak alınabilirler. Onun haricinde benin türüne göre uygun yöntem belirlenir. Radyofrekans ile ben tedavisi daha kabarık ve yüzeysel olan bütün benlerin tedavisi için uygun bir yöntemdir. Lazerle ben tedavisi, yüzeysel ve koyu renkli benlerin tedavisi için uygulanabilir. Plexr (plazma) tedavisi de yine radyofrekansa benzer bir yöntemdir fakat yüzeysel benlerde daha etkilidir.

Ben Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ben tedavisi yöntemleri radyo frekansla, lazerle, plexr (plazma), ameliyatla olarak sıralanabilir. Her hastanın farklı çeşit tedaviye ihtiyacı bulunabilir. Hastaya uygun olan yöntem tercih edilerek uygulanır.

  • Radyofrekansla ben tedavisi: Radyo dalgaları ile benlerin buharlaştırma işlemi yapılır. Çok kısa bir sürede gerçekleştirilen bu yöntem, kabarık ve yüzeysel olan bütün benlerde uygulanabilir. Buharlaşma yaparak iz kalma riski en aza indirilmektedir.
  • Lazerle ben tedavisi: Lazerle yüzeysel ve koyu renkli benler tedavi edilebilir. Kabarık benlerin tedavisinde yetersiz kalır. Lazerle ben tedavisi seanslar halinde uygulanan pratik bir yöntemdir.
  • Plexr (plazma) ben tedavisi: Cihaz bene dokundurulmadan sadece yaklaştırılır. Plazma, maddenin dördüncü halidir. Cihaz ile cilt arasındaki hava plazmaya dönüşür ve ben üzerinde bir nevi buharlaştırma işlemi yaparak tedavi eder. Yüzeysel benlerde daha etkili bir yöntemdir.
  • Ameliyatla ben tedavisi: Geleneksel bir yöntem olan cerrahi işlemle ben alma, benin kesilerek vücuttan çıkarılması işlemidir. Vücut üzerinde iz bırakması açısından son çare olarak tercih edilir. Ben kötü huylu olduğu takdirde cerrahi işlem tercih edilmektedir.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi

Radyo dalgalarının fazlalık doku veya tabakayı buharlaştırma esasına dayalı bir etki mekanizması vardır. Çok ince uçlarla çalışıldığı için çeyrek mm ile sınırlandırabilecek kadar keskin sınırlarla çalışılabilmektedir. Kabarık, düz, deri renginde veya koyu renkli benlerin tedvisinde en başarılı yöntemdir. Genellikle tek senasta tam iyileşme sağlanır.% 3-5 ihtimalle ikinci seans gerekir.

Lazerle Ben Silme

Kabarık olmayan koyu renkli benlerin tedavileri için kullanılır. Seansla halinde uygulanır. 2-3 seansta düzelebildiği gibi 10-20 seans da sürebilmektedir. Radyo frekansa üstünlüğü yoktur. Kabarık benlerde yetersiz kalır.

Plexr Ben Tedavisi

Her ne kadar plexr kelimesi kullanılsa da teknolojinin adı plazmadır. Plazma maddenin katı, sıvı, gaz gibi dördüncü halidir. Elektrik enerjisi ile çalışır. Bene dokunulduğu anda plazmaya dönüşür yani bir tür buharlaştırmadır denilebilir.
Yüzeysel leke tarzı olan benlerin tedavilerinde etkilidir. Derin tabakası olan ya da ciltten yüksekliği fazla olanlarda etkisi yetersiz kalır.

ben-nasil-alinir

radyo-frekansla-ben-tedavisi

Ameliyatla Ben Alma

Geçmişte yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Teknolojilerin kullanımıyla birlikte cerrahi işlemleri büyük oranda terk ettik. Hasta özellikle ameliyatla alınmasını istiyorsa veya kötü huylu olduğu yönünde net muayene bulguları varsa ameliyat yapmaktayım.

Ben Alımında İz Kalır mı?

Evet derideki tüm yaralanmalar iz bırakarak iyileşir, bir yerde “benlerinizi hiç iz kalmadan alıyoruz” şeklinde bir yazı okursanız bilinki onu yazan sizi ikna etmek için yalan söylüyor demektir.

Hangi yöntemle olursa olsun benin alındığı yer yeni bir deri ile kapatılır, işte bu deri çevresindeki deriden farklıdır ve bu da izdir. Ancak her ben için en uygun yöntem kullanılırsa belirgin iz kalmaz. Genellikle sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde belirsiz bir iz kalır.

Bu konuda iki istisna vardır:

1- Ameliyatla alım; belirgin iz kalır, deri estetik olarak dikildiyse çizgi şeklinde, normal dikiş atıldıysa balık kılçığı şeklinde iz kalması kaçınılmazdır. Estetik olarak dikeriz iz kalmaz lafı inandırıcılıktan uzaktır.
2- Benin derinliği; Eğer benin deri katmanlarında derin dokulara ilerleme durumu varsa burada da çukurluk kaçınılmazdır. Şöyleki; benin derinliği 4 mm ye kadar iniyorsa, tüm sorunlu doku alındığında 4 mm çukur kalır, iyileşme dokusu burayı kısmen doldurur ve geride 2 mm çukurluk kalabilir.

Benden Parça Alma

Eskiden doktorlar “beni inceletmek için ameliyatla almamız gerekir” yaklaşımıyla hastayı ameliyata ikna ederlerdi ancak son yıllarda teknolojik, ameliyatsız yöntemlerin yaygınlaşması ile parça yani biopsi alım mantığı da değişmiştir. Bir aletle incelenecek kadar doku alınır, incelenir ve ona göre yöntem belirlenir. İncelemek için beni ameliyatla almak tarihte kalmış bir yaklaşımdır.

 

Benlerin Takibi Nasıl Yapılır

Yine geçmişte uygulanan bir yaklaşımdır. Tedavi seçeneklerinin artması ve çok kolay uygulanabilir yöntemlerin hayata geçirilmesi sayesinde takip kavramı kendiliğinden yok olmuştur. Bunun yerine “takip ederek hastayı tedirginliğe sürükleyeceğine tedaviyle yok et” mantığı daha kabul görmektedir.

Eskiden dermatologlar “harita” çıkarıp hastayı belirli aralıklarla kontrole çağırıp değerlendirmekteydi ama hastaların sürekli para vermesine rağmen benlerinden kurtulamamaları sinir bozucu olduğu için artık sınırlı sayıda doktor tarafından uygulanabilmektedir.

Ben Aldırma Fiyatı

Ben aldırma fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişir. Benin büyüklüğü, yapılacak tedavi yöntemini belirleyen bir unsurdur. Büyük benlerin alınması işlemi daha fazla zaman gerektirebilir. Bu şekilde fiyatlarda da artma görülebilir. Benin hangi bölgede bulunduğu da bu noktada önemlidir. Daha hassas bölgelerde; yüzde, ellerde, boyun bölgesinde bulunan benler daha detaylı ve hassas işlemler gerektirecektir. Bazı benler daha kolay şekilde çıkartılırken bazı benler daha karmaşık süreçler gerektirebilir.

Bu nedenlerden kaynaklı olarak deneyimli ve tecrübeli bir doktor da, ben aldırma fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Ben aldırma fiyatları hakkında bizimle iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Et beni nedir? Et benleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

et-beni-nedir

Et Beni Nedir?

Et beni, deri üzerindeki çıkıntı şekliyle, özellikle gençlik döneminde oluşan bir ben…

Devamını Oku