Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Anal fissür ya da halk arasındaki tabiri ile makat çatlağı, anüs içinde oluşan ve dıştaki hassas cilt tabakasına uzanan 15-30 milimetrik yırtılma sorunudur. Çoğunlukla zorlu ıkınmalar sonrası meydana gelir. Bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır, klasik kitaplar ağrıyı şu şekilde tarif eder “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar”. Yani hastayı ağlatacak kadar acı olabilmektedir.

Anal Fissürün Tedavisi

Hastaların çoğu ilaç tedavisi ile beraberinde, beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını değiştirdiklerinde iyileşirler. İlaç tedavisi, rahatlatıcı lokal anestezik ve kas gevşetici içeren pomadlar kullanılır, 1-2 haftada anlamlı düzelme sağlanamadıysa daha etkili yöntemlere geçilir.

Anal Fissür'de Botulinum Toksin Tedavisi

Botulinum toksin uygulaması anal fissür tedavisinde kullanılan yenilikçi bir yöntemdir. Tedavi anal fissür problemi yaşayan her vakada kullanılabilir ve lokal anestezi ile uygulanabilir. Bu yöntem ameliyatsız bir yöntem olduğu ve başarı oranı yüksek olduğu için makat çatlağı problemi yaşayan kişilerin tedavisi için sıklıkla tercih edilir. Anüs bölgesinde oluşan çatlak ya da yırtıkların iyileştirilmesinde kullanılan botulinum toksin tedavisi enjeksiyon yolu ile uygulanır. Bölgedeki kaslar geçici bir süre ile kullanılamaz.

Kaslar kasılamadığı için kişinin yaşadığı ağrı ve acı hissi azalır, yeni çatlakların oluşumu engellenmiş olur ve var olan çatlakların ilerlemesi durdurulur. Kas spazmına bağlı olarak tekrarlayan anal fissür problemi kasların işlevsizleştirilmesi ile engellenir. Botulinum toksin maddesi bir çeşit bakteridir ve enjekte edildiği bölgeyi geçici olarak felç eder. Maddenin etkisi 10-12 gün içerisinde başlar ve etkisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 6 ay kadar sürer. Bu süreçte çatlaklar iyileşebileceğinden anal fisürde botulinum toksin tedavisinin oldukça etkili bir tedavi olduğunu söylemek mümkündür. Tedavinin bilinen bir riski ya da zararı yoktur ve nadiren görülebilen kaşıntı, gaz kaçırma gibi yan etkiler kısa süre içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Uygulama sonrasında kişinin istirahat etmesine ya da hastanede kalmasına gerek yoktur. Kişinin günlük hayatını sekteye uğratmadan uygulanabilen bu tedavi gerekli görülmesi halinde etkisi geçtikten sonra yeniden uygulanabilir. Ancak başarı oranı yüzde 95-98 oranında olan bu tedavinin bir kez uygulanması kişinin sağlığına kavuşması için yeterlidir. Kişi uygulama sonrasında tuvalet alışkanlığı edinerek düzenli bir şekilde dışkılarsa hastalığın tekrar etme ihtimali olmayacağından yeni bir tedaviye de gerek olmaz.

LİS Ameliyatı

Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir cerrahi işlem ismidir. Türkçesi yan iç kasın kesilmesi şeklindedir. Anüsü sıkan kaslardan iç kısımda olan grubu kesilir. Kas kesilince gevşer ve hastalık %95 düzelir. Kasın kesilmesine bağlı olarak kalıcı gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için en son tercih olmalıdır. Yan etkileri sebebiyle gelişmiş ülkelerde büyük oranda terk edilmiş, Batı Avrupa ülkelerinde uygulaması yasaklanmıştır.

anal-fissurun-belirtileri-nelerdir

anal-fissurun-tedavisi

Anal fissür neden oluşur?

 1. Düzensiz dışkılama
 2. Kronik kabızlık
 3. Kronik ishal
 4. Anatomik yatkınlık
 5. Travma
 6. Anal cerrahi
 7. İnflamatuar barsak hastalığı

Fissür oluşumundan sonra hastalar makatlarını sıkarak, dışkılama sonrasında bilmeden fissürün daha da genişlemesine neden olurlar. Ağrı korkusuyla dışkı sertleştiği gibi, yırtık daha da derinleşir. Bu hastalık sıklıkla genç ve orta yaş erişkinlerde görülür.

Anal fissürün belirtileri nelerdir?

 1. Dışkıda kan
 2. Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi
 3. Dışkılamadan sonra saatlerce devam eden makatta kasılma şeklinde ağrı
 4. Kabızlık (ağrı ve acı sebebiyle dışkılama ihtiyacını ertelemekten kaynaklanır)
 5. Kaşıntı (hastaların %70 kadarında orta düzeyde kaşıntı da görülür.)
 6. Meme gibi çıkıntı (hastalığın kronikleştiği dönemde ortaya çıkan sentinel tag denilen küçük meme gibi çıkıntıdır.)

Kadın ve erkekte görülme sıklığı eşittir. Anal fissürleri akut ve kronik olarak iki sınıfa ayırabiliriz. Bu iki tipte de hastanın şikayeti açısından bir fark yoktur. 15-20 gün içinde iyileşme görülmezse fissürler kronik olarak kabul edilirler. Anal fissürler sıklıkla anüsün saat 12 hizasında yerleşim gösterirler.

Anal kanalda oluşan ağrı nedeniyle anüsteki spazm (kasılma) artar ve bölgedeki kan akımı bozulur. Bu da bölgedeki yara iyileşmesini olumsuz yönde etkiler. İyileşmeyen yara ağrı yapmaya devam eder. Döngü başa döner. Bu durumda fissürün kronikleşmesi kaçınılmaz hale gelir.

Kronik fissürlerde anal kanal dışında deri kıvrıntısı oluşur. Bu fissürün kendini iyileştirmeye çalışma çabaları sonrası oluşan yapılardır. Fissürün iyileşmesi için kişinin beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir.

Makat Çatlağında Ne Yenmeli Ne Yenmemeli

Makat çatlağında aslında temel sorun kabızlıktır. Kabız kalmayacak şekilde beslenmek koşuluyla her şey yenilip içilebilir ancak acı tüketimi yanmaya neden olabileceği için acı tüketimi iyileşmeden sonraya ertelenmelidir.

Sıcak Su Oturma Banyosu

Tek başına iyileşme sağlayamaz ancak uygulanan ilaç tedavisinin başarı yüzdesini artırır. Ilık suyun kasları rahatlatması ve gevşetmesi üzerinde etkilidir. Bir leğene banyo suyundan hafif sıcak su konur ve direk suyun içine oturulur. Suyun içine atılan ilaçlar olabilse de son derece gereksizdir. Sadece ılık su uygulanmasına üstünlükleri yoktur.

E...
Merhaba bende bi kaç gündür zor tuvaletimi yapıyorum . Şişlik var ve deliğin kenarında ağrılı 7-8 tane küçük mercimek gibi kizarikliklar oluştu . Sizce hastalığım nedir yardımcı olun lütfen
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene etmeden kesin bir tanı koyamam o nedenle muayene olmanızı öneririm
ı...
mrb ishal olunca da hastalıgın ilerledigini yazmıssın bunun sebebini acabilir misiniz ve kroniklesmesine sebep olur mu. benim mide sorunlarımdan dolayı genelde ishal oluyorum doktor hanım yardım lütfen
Op. Dr. Demet Ağras
ishalde devamlı tuvalete gitme ve ıkınma nedeniyle hastalık tetiklenir.o nedenle ishal de kabızlık gibi durumlar şikayetlerin ilerlemesine yol açar. geçmiş olsun
A...
hocam iyi günler 2 haftaya yakın tuvalete çıkarken çok fazla ağrı ve acım oluyor devlet hastanesine gittim makatımda çatlak olduğunu söylediler size de gelmek istiyorum .
Op. Dr. Demet Ağras
geçmiş olsun, muayeneye bekliyoruz. botulinum toksin ile tedavi edebiliriz.
H...
hocam merhaba. botulinum toksin tedavisinde iyileşme süresi ne kadar. teşekkür ederim
Op. Dr. Demet Ağras
Oradaki çatlagın derinliği ile alakalıdır. botulinum toksin işlemi uygulamaktayız 6 ay etkisi var ve bu sürede çatlak iyilesme gösterir. Geçmiş olsun.
G...
hocam merhaba 2 hafta önce tuvalletimi çok acılı bir şekilde yaptım makatımda bir yırtık olduğunu öğrendim internette gezerken sizin tedavi yönetminizi öğrendim muayene ye gelmek istiyorum .
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile degerlendirelim . Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun
A...
Hocam büyük tuvaletimi yaparken çok ciddi acı çekiyorum hatta birkaç saat rahatsızlığım geçmiyor. makat çatlağı diye şüpheleniyorum. yalnız bir de meme var . makat çatlağında da meme olur mu
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile degerlendirilmesi gerekir meme olusumu olabilir. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Gecmiş olsun
Y...
Hocam ben 10 yıl önce fissur ameliyatı oldum.son 5 gündür yine agrilarim başladı. Acaba tekrarlarını belirtiler aynı çünkü. 2. Kez ameliyat riskli mi ve iğne yöntemi tedavisi kesin mi hocam.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba eger dikkat edilmez önerilere uyulmaz ise tekrarlama riski vardır. Ameliyatsız yöntemler uygulamktayız. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun
M...
Hocam daha önce 4. Evre hemetoid tanısı konuldu ameliyat olmadım ara ara tuvalet esnasında kanama oluyor geçiyordu son zamanlarda oturup yürüken birden makat bölgede ıslaklık hissediyorum peçeteyle sildiğimde sanki makat bölgem nemlenmiş oluyor hafif ıslaklık ve çok az kan beraberinde var daha önce bu şekilde olmuyordu hiç bir ağrı,yanma,kaşıntı vs yok sadece ıslaklık oluyor sanki terlemiş gibi hafif ıslaklık oluşuyor,makat memelerin şiş durumda hemeroid den kaynaklımı acaba 4. Evre hemeroid ameliyatı için normal cerrahiyimi öneriyorsunuz yoksa yeni bulunan teknoloji varmı arkadaşım ameliyat oldu 1 ay çok acı çektiğini söylüyor dayanamazsın diyor acıya
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile durumunuzu değerlendirmem gerekir. Hemoroid şikayetlerinde günlük istirahat ve pansuman gerektirmeyen yöntemler uygulamaktayım. Detaylı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.
E...
Merhabalar Demet hanım,makat çatlagi kronik durumda, botulinum toksini anlık olarak iyilesme hissi veriyor mu.Yani tam ogrrnmek istedigim tuvalet ihtiyacini gidermek cok izdirap bu ara, botulinum toksini islemi sonrasi tuvalete cıkış hemen rahatliyor mu?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, anal fissur şikayetlerinde botulinum toksini tedavisi 6 aylık etkilidir. İşlemden sonra genelde 10. günden itibaren etkisini göstermeye başlar. Bu süre içinde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Önerilerime uyduğunuzda çatlağınız kapanır. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Ö...
hocam benim tam 1 yil once bayramdi ogun cok gezdim ve makatta kasinti basladi hadi dus alayim gecer dedim ama devam etti kabiz oldum tuvaletim var ama diski cikmiyordu o acidan agridan o tuvalet aonrasi ic tarafta batma gibi vs seyler oluyordu o gun aniden ishal oldum hafifledi ertesi gun kabiz oldum hocam uzun yzdim ama suan tam 1sene oldu hicbir sikayetim yok ne memede yoktu ozaman kanama kasinti vs yok doktora gorunmelimiyim yinede utancimdan aileme soylemedim 15yas
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba teşhis için muayene ile değerlendirmek gerekir . Randevu ve detaylı bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz
S...
hocam tuvaletimi yaptıktan sonra akıntı olmaya başlıyor ve tuvaletimi çok acılı yapıyorum sizce nedeni nedir muayeneye gelmek istiyorum ücretiniz ne kadar?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirmek gerekir teşhis için . Randevu ve bilgi almak için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
M...
hocam anal fissür amelyatsiz ne önerirsiniz?
K...
hocam erkek arkadaşimla ilişkiye girdim ondan banada bulaştı kondilom ve çok korkuyorum ailem bilse naparım tedavi ne öneririsniz?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, Tedavisini yapmaktayız belirli aralıklarla sizi kontrole çağırıyoruz önerilerde bulunuyoruz bu rahatsızlıktan kurtuluyorsunuz. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
M...
hocam makatımda kaşıntı var doktora gittim bişey çikmadi arasıra oluyor ne yapmalıyım?
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile değerlendirilip teşhis konulup tedavi gerektiren bir rahatsızlık ise geldiğiniz gün müdahale edilebilir. Randevu için 0535 966 48 78numaralı hattan bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun
T...
hocam anal fistül var ameliyat olmak istemyorum lazer onun gibi bişey var mi tedavi amaclı?
Op. Dr. Demet Ağras
makat hastalıklarının tedavisini yapmaktayız lazer işlemi uyguluyoruz muayene ile değerlendirilmesi gerekir durumunuzun . Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
F...
Makatımda bir et parçası var. Ağrı vs şikayeti vermiyor ama elime gelmesi rahatsız ediyor. Yapabileceğiniz bişey varmı
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, sağlık açısından herhangi rahatsızlık vermez ise anal estetik olarak alınabilir .Randevu ve ayrıntılı bilgi için 0535 966 48 78numaralı hattan arayıp randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun
Ç...
merhaba hocam 3 aylık hamileyim ve makat çatlağı sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirelim durumunuzu hamilelikte de yapılan işlemdir, yan etkisi yoktur .Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
A...
2 haftadır makatımda cam kesiği gibi acı var. Yanma da aynı zmanda. Kantaron yağı sürebilir miyim
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba teşhis koyabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir durumunuzu değerlendirelim tek basına kremler fayda etmeyebilir. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
A...
merhaba hocam anal fissür tedavisiyle hemoroid tedavisi aynı gün yapılabilir mi ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,öncelikle durumunuzun muayene ile değerlendirilmesi gerekir.Tedavi aynı gün yapılabilir fakat biz aynı gün tercih etmiyoruz .Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
K...
Çenemde bir ben var. Aldırınca kanser olursum diolar, korkuyorum. Bi sakıncadı olur mu aldırmamın?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,süphe duyulursa görüntüsünden belli eder gerek görülürse patoloji ile değerlendirilir. Zaten kanser olan benin alınması gerekir.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
merhaba hocam makat çatlağı ve hemoroid şikayetim var .İkisi aynı zamanda tedavi edilebilinir mi ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,ikisini aynı anda tedavi edilmesini uygun görmüyoruz.Makat çatlagı olan hastamızda anoskopi muayenesi yapılması uygun değildir ayrı zamanlarda tedavisini gerçekleştiriyoruz. Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
Y...
merhaba hocam uzun süre dır .Kabızlık sorunu yaşıyorum .Makat çatlağı rahatsızlığım da var . NE yapmalıyım ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirelim isterseniz teşhis konulduktan sonra makat catlagı için de ameliyatsız yöntemler uygulamaktayız.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
Z...
Benim hem fistülüm hemde fissür vardı. Demet hanım muayene ettikten sonra bana oyle güzel durumumu vede ne yapılması gerektiğini anlattıki kendimi tamamiyle ona teslim ettim. Ve çok şükür şimdi cok iyiyim.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,teşekkür ederim memnuniyetiniz beni çok mutlu etti . Her zaman bekleriz geçmiş olsun saglıklı günler dilerim.
L...
Dışkılarken zorlanıyorum çok bu yzden parmağımla müdahale ettim kan geldi. Nr yapacağımı bilmyrm. Yardım edin lütfen
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirelim . Durumunuzu parmagınız ile agrılarınızda artışa sebep olabilirsiniz. Teşhis ve tedavi için 0535 966 48 78 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
U...
Acı tüketimim bu ara biraz arttı. Makatımda ağrı var, çatlak olabilir mi
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, acı ve baharatlı gıdalar tüketmeniz makat hastalıklarına neden olmaktadır.Bahsetmiş oldugunuz şikayet hemoroid de olabilir. Teşhis ve tedavi için muayene ile değerlendirilmesini öneriyorum.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
M...
Hocam merhaba. 2 ay önce doğum yaptım . zor bir doğum oldu doğumdan beri kabızım doğum dikişim açılacak korkusuyla tuvaletimi tam yapamadım bu da kabızlığa yol açtı . yaparken de canım çok yanıyor . tedavi olmak için doğumun üzerinde belli bir süre geçmesi gerekiyor mu
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirmemiz gerekir. Teşhis konulur gerek görülürse müdahale edilir .Dogum yapmanız engel olmaz yapılan müdahaleler için .Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
C...
Kronik anal fissürüm vardı ameliyat olmadım ama iyileştiğimi düşünüyorum aylardır hiçbir şikayetim yok sadece bir deri kalıntısı var sorun yaratır mı nüks eder mi
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,şikayetiniz tekrar nüks edebilir kronik hal almadan en kısa muayene ile değerlendirilmesi gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
Hocam anal fissür vardı . kendiliğinden iyileşti şikayetlerim geçti ama kaşıntı başladı çatlağa bağlı olabilir mi
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,kasıntı olmasına olan bircok sebep mevcuttur.Muayene ile değerlendirmek gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun, iyi günler dileriz
A...
iyi günler dr. hanım 1 haftadır makatım da çok değişik ağrım var wc çıkınca da böyle cam kesiği gibi ağrı oluşuyor araştırdım ve anal fissür olabilir diye düşünüyorum ancak sizide görmenizi istiyorum bana yardıimcı olursanız sevinirim.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,teşhis konulabilmesi için muayene ile değerlendirmem gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu olusturabilmemiz için 0535 966 48 78 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
K...
iyi günler demet hanım makatımda cam kesiği şeklinde ağrım oluyor son 3 gündür çok kötü ameliyatta olmak istemiyorum biraz araştırma yaptım sanırım botulinum toksini tedavisi uygulanabiliyormuş böyle bir yöntemle kurtulmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
A...
Annem 74 yaşında fissur var agrısı var tedavi nekadar sürer ve iyileşme sureci zor olurmu tedirgin oluyor
K...
Hocam kolay gelsin ben dışkımı yaptıktan sonra orayı temizlerken zorlama sonucu yara yaptım ve büyük dışkımda damla damla kan geldi o bölgeden ve şöyle ağrılarım çok ama şu yöntemle de temizledim hani kendimi kasmadan kabızlık sırasında o bölgeme su ile kolay çıkmasını sağladım bir zararı felan olmuşmudur bilmiyorum ama suyla beraber dışkımda çıkdı ve inanılmaz kolay ve rahatladım benim sorum şu ben şuan dışkımla beraber kan geliyor bunun tedavisi ameliyatsız geçmesini istiyorum yardım eder misiniz ev yöntemlerini sölermisiniz.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Ev yöntemleri ile geçebilecek bir durum olmayabilir. Sağlıklı olan muayene olmanızdır. 0535 966 48 78 numaralı hattımızdan randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
B...
Hocam 3 haftadır tuvaletimi yaparken cam kesiği gibi bir acı hissediyorum krem bile süremiyorum iki gündür de tuvaletimi yaparken kanama oluyor ve makat artık acılıyo bile acıdan muayeneden de korkuyorum acıkcası muayene esnasında uyuşturucu merhem vs uyguluyormusunuz dayanılmaz bir acı yaşıyorum çünkü.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, Muayene de fazla bir acı hissetmezsiniz. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
V...
Merhaba hocam Anal fissürüm var, doktorum yaklasik 2 ay krem tedavisi kullandi, çatlağım daha da buyudu, hatta 2. Bir catlak oldu. 1 hafta önce botulinum toksini yaptik, biraz rahatladim fakat catlagin kapanmasi ne kadar süre alir? Sicak su oturmalari ve rektoderm kullansam iyilesme hizi artar mi ? Teşekkür ederim
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,Tedavinizi uygulayan doktorunuza sormanız sağlığınız açısından daha doğrudur. Geçmiş olsun.
K...
Merhabalar hocam ben on gun önce tovalete çıktım biraz zorlandım ve sonra ağrı ve yanma hissi oldu uzun bir süre geçmedi cam batiyormus hissi oldu ama yaparken sonrasında çok ağrıdı ve on gündür de her tovaletimde ağrıyor hele çıktıktan sonra baya uzun sürüyor agrisi ama kanamam yok kabızlığımi da düzenledim yediklerimle iki ay önce doğum yaptım öncesinde böyle bıçak keser gibi hissediyordum ama çok az hamilelikte kabızlık gaz sorunum son aylarda çok olmuştu ilaç kullandım kabızlık gitsin die bu defa da ishal olduğum halde tovaletimi zor yapiyorfum doğumdan sonra ameliyatla da devam etti bu sorun ama bu kadar ağrım hiç olmafi hissetmedim bile yani bu on gündür var yara sızlar ya öyle sızlama oluyor ve bir gün sonra rahatlayip tovalettej sonra yine ağrı başlıyor sizi şeklinde sürüyor devamlı ama kanama akıntı vs olmuyor tovalette ameliyattan sonra sadece bir kez su gelmişti birazcık başka da gelmedi hiç o zaman da ağrı hissim yoktu bıçak kesiyormus hissi vardı o da tovalette hissediyordum doktora gitmeye korkuyorum kronikleşmiş mıdır sizce bilgi verirseniz çok mutlu olurum anuflex krem aldım emzdirgim için bitkisel kullanıyorum
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirmem gerekmektedir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçere randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...
Hocam bende perianal apse var. Dr mr çektirdi ve ameliyat olmamı söyledi. Ameliyat sonrası bir hafta diren takılı kalacağını söyledi. Sonrasında fistül oluşursa bir ameliyat daha olacağını söyledi. Ben yıllar önce mikrosinüsektomi ile kıl dönmesi ameliyatı olmuştum çok memnun kalmıştım. Perianal apse içinde buna benzer yöntemler var mı? Yoksa standart bir ameliyat mı?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba. Benzer konforlu tedavi uygulanabilir, ancak muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Dilerseniz 0535 966 48 78numaralı hattımızdan iletişime geçerek muayene randevunuzu alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

anismus

Anismus

Anismus; spastik pelvik taban olarak da bilinen makat kaslarının spazmıdır. Dışkılama…

Devamını Oku
hemoroid-tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, bağırsaklarımızın son kısmında bulunan damarların şişmesiyle ortaya çıkan o…

Devamını Oku
hemoroid-cesitleri

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid rektumun içinde veya makatın dışında olan damarların şişmiş, genişlemiş hale…

Devamını Oku