Mezoterapi

Mezoterapi kişinin problemlerine çözüm olmak için birçok alanda işe yarar bir yöntemdir. Vücuttan yağ atma, gençleşme, sıkılaşma, leke giderme özelliklerini barındıran popüler bir işlemdir. Saçlarda, yüzde ve vücudun her yerinde etkili olan bir işlemdir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; cildin sıkılaşması, leke izlerinin giderilmesi, saç dökülmesinin önlenmesi gibi birçok şikayetçi olunan konunun çözüme kavuşması için yapılan bir gençleştirme işlemidir. Cildin altına enjekte edilen ve kişinin ihtiyacına uygun şekilde oluşturulan karışımlar ile beklenen etkiyi gösteren mezoterapi, cildi korumaya yarar sağlamaktadır. Mezoterapi ile cildin içerisine peptitler, antioksidanlar, mineraller enjekte edilmektedir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi işleminden önce kişinin cilt yapısı analiz edilmektedir. İhtiyaca uygun olan bileşenler, doğru ürünler, uygun dozda ayarlanmakta ve karışım elde edilmektedir. Ciltte ihtiyaç duyulan bölgeye bu karışım cilt altına enjekte edilerek işlem tamamlanmaktadır.

 

mezoterapi

 

Mezoterapi Çeşitleri

Mezoterapi vücutta birçok bölgede kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı veya güzel görünüm amaçlı uygulanabilen mezoterapi; çatlak, selülit, fibromiyalji, baş dönmesi, akne, leke, egzama gibi problem ve hastalıklarda uygulanmaktadır.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, hem kadın hem erkek tipi saç dökülmelerinde uygulanabilen; hormonal değişim kaynaklı, besin yetersizliği nedenli veya bir hastalıktan dolayı gelişen saç dökülmeleri durumunda tercih edilmektedir. Saç kökleri vitamin, mineral ve aminoasitlere ihtiyaç duymaktadır. Saç mezoterapisi ile saçın ihtiyacı olduğu maddeler bölgesel şekilde enjekte edilmektedir. Kıl kökleri bu şekilde uyarılmakta ve saç kökleri yeniden canlandırılmaktadır.

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi ile yüzde istenilen bölgedeki lekeler, kırışıklıklar, sarkmalar giderilmektedir. Cilt altına minimum derecedeki iğnelerle mineral, vitamin, hyaluronik asit uygulanmaktadır. Cildin nemlenmesi, canlanması, kolajen üretiminin tetiklenmesi yüz mezoterapisi ile mümkündür. Ortalama 4-6 seans yapılmakta olan bu işlem bittikten sonra da cildin kendini yenilemesi devam etmektedir.

PRP Mezoterapisi

PRP, kelime anlamı olarak kanın trombositten zenginleştirilmesi demektir. Kişiden alınan kan özel bir makinede bileşenlerine ayrılır ve platelet yönünden zenginleştirilir. Birçok hastalık veya kozmetik işlemde kullanılabilen bu kan, mezoterapi içeriği olarak da kullanılabilmektedir. Kişinin kendi kanı mezoterapi işlemi ile uygulandığında ciltteki hasar gören kısımları onarmaya başlamaktadır. Kırışıklıklar giderilir, sarkma azaltılır, cilt daha da parlar ve canlılaşır.

Selülit Mezoterapisi

Selülit mezoterapisi bacaklarda selülit görünümünü ortadan kaldırmak için, bozulmuş yağ dokularını yeniden yapılandırmaktadır. Mezoterapi ile bacaktaki yağ dokuları parçalanıp küçülerek görünmez hale getirilmektedir. Selülit mezoterapisinde enjekte edilecek karışımda medikal ilaçlar, vitaminler, mineraller, aminoasitler yer almaktadır. Uygulandığı bölgedeki yağı azaltır ve selülit görüntüsünü yok eder. Sarkmayı da engelleyerek sıkılaşmayı sağlamakta, vücut yeniden yapılandırılmaktadır.

 

mezoterapi-cesitleri

 

Mezoterapi Kimlere Uygulanır?

Mezoterapi çoğunlukla kozmetik açıdan rahatsız edici sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan bir işlemdir. Çoğunlukla 20 yaş altındaki kişilere önerilmemektedir. Vücut genç ve gelişim dönemindeyken bir uygulama yapmak yerine, ilerleyen yaşlarda ortadan çıkan problemleri ortadan kaldırmak uygun olmaktadır. Mezoterapi bazı hastalıkların tedavisi için de kullanılmaktadır. Aşağıdaki durumlarda mezoterapi tercih edilmektedir.

 • Güneş lekeleri
 • Saç dökülmesi
 • Kırışıklık ve sarkmalar
 • Çatlak ve selülitler
 • Kronik ağrılar
 • Alerji
 • Kilo kaybı

Mezoterapinin Yan Etkileri

Mezoterapi uygulaması diğer birçok işlem gibi kişiye göre değişmekle beraber yan etkiler gösterebilmektedir. Bu yan etkiler farklı insanlarda farklı şekilde görülebilir ve genellikle çok uzun süre sürmemektedir. Bazı kişilerde de hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Mezoterapi işleminden sonra aşağıdaki yan etkiler görülebilmektedir.

 • Kızarıklık
 • Alerji
 • Ufak şişlikler
 • Morarma
 • Kaşıntı ve yanma hissi
 • Hassasiyet

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi fiyatları; uygulanacak alana, problemin derinliğine ve karmaşıklığına, kaç seans süreceğine, mezoterapi yapılacak merkeze, uzmanın deneyim ve tecrübelerine göre değişmektedir. Mezoterapi alanında uzman Op. Dr. Demet Ağras ile mezoterapi fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim kurabilirsiniz.

Mezoterapi kimlere uygulanamaz?

Mezoterapi işlemi; hamile ve emziren kadınlarda, felç geçirme gibi ciddi durumlarda uygulanmamaktadır.

Mezoterapi kalıcılığı ne kadar?

Mezoterapi kalıcılığı en fazla bir yıl olan bir işlemdir. Mezoterapinin etkisi ilk seanstan itibaren gözlemlenmektedir.

Mezoterapi 1 seans yeterli mi?

Mezoterapi tedavisi tek seansta yeterli gelmeyecek, kişinin durumuna bağlı olarak 8-10 seans sürebilecek bir işlemdir.

Mezoterapi gençleştirir mi?

Mezoterapi cildi gençleştiren, cilt altındaki dokunun elastikiyet kazanmasını sağlayan, sarkmayı gideren ve cildi daha parlak, canlı gösteren bir işlemdir.

Mezoterapi yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Mezoterapinin yapıldığı bölgenin o gün içerisinde suyla temas etmemesi, hamam, sauna gibi yerlerde bulunulmaması gerekmektedir. Mezoterapinin yapıldığı bölgeyi kaşımamak, masaj uygulamamak, doktor önerisi dışındaki bir ürünü sürmemek önemlidir.

Mezoterapi kaç günde oturur?

Mezoterapinin etkisi ilk seanstan sonra bile görülmeye başlamaktadır. Seanstan sonra 15 gün içinde cilt altı dokular uyarılmaya başlanmakta ve 1 ay içinde etki belli olmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir