Anal İyileştirme

Anal iyileştirme, anal bölgenin görünümünü ve şeklini iyileştirmeye yönelik yapılan cerrahi veya cerrahi olmayan işlemleri ifade eder. Şekil veya görünüş açısından beğenilmeyen ya da herhangi bir hastalık sonrası o bölgede oluşan görüntünün daha iyi durumlara getirilmesi amaçlanır. Anüs bölgesinde oluşan hastalıklar sonucu yıpranma, deformasyon yaşanabilir. Bunların tedavisi hem sağlık açısından hem de görünüm kaygısı açısından önemlidir.

Anal İyileştirme Nedir?

Anal iyileştirme, bölgede meydana gelen hastalıklar sonrasında görünüm ve şekil açısından iyileştirme yapılması demektir. Ameliyat veya ameliyat dışı yöntemler ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Anal bölge genellikle göz ardı edilen ve güzel görünüm açısından en son akla gelen bir bölgedir. Birçok sebepten kaynaklı olarak normal anüs şekli, deformasyonlara uğrayıp istenmeyen hale gelebilir. Kişilerin görsel olarak rahatsız olması, cinsel hayatlarını da etkileyebilir.

Bu noktada anal iyileştirme ile sağlık problemleri çözülürken aynı zamanda görsel güzellik de sağlanabilir. Hastalıkların geride bıraktığı görünüm insanları rahatsız edebilmektedir. Bu işlemlerle kişilerin kendine olan güvenleri olumlu yönde değişebilir.

Anal İyileştirme Nasıl Yapılır?

Anal iyileştirme, bölgedeki yaşanan soruna göre seçilen yöntemle yapılmaktadır. Tamamen kişiye özel olarak planlanır. Cerrahi yöntemle birlikte radyofrekans, lazer, elektrokoter yöntemleri de uygulanabilir. Hastaya hangi tedavinin uygulanacağı, doktorun muayenesi sonucunda belirlenir.

Anal bölgenin rengini açmak, genişleme görülen anüsü daraltma, hemoroid, anal fistül sorunlarını tedavi etmek farklı şekillerde yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu hastalıklar her bireyde farklı şiddetlerde görülebilir. Bu nedenle farklı şekillerde planlama yapılabilir.

Anal İyileştirme Kimlere Yapılır?

Anal iyileştirme birçok hastalık sonrası görsel kaygıları olan kişilere uygulanabilir. Anüs bölgesindeki görünümden memnun olmayan kişiler bu işlemleri tercih edebilirler. Anüs bölgesinde cilt rengini açmak isteyenler, anüs bölgesinde görülen genişlemeyi sıkılaştırmak isteyenler anal iyileştirme yaptırabilirler.

Doğum sonrasında anüs bölgesinde genişleme görülebilir. Bu durumda kadınlar anal bölgede iyileştirme işlemleri yaptırmak isteyebilirler.

anal-iyilestirme-riskleri-nelerdir

anal-iyilestirme-nasil-yapilir

Anal İyileştirme Riskleri Nelerdir?

Anal iyileştirme riskleri, her cerrahi müdahalede olduğu gibi görülebilir. Hangi tedavi yönteminin kullanıldığına bağlı olarak bu riskler değişebilir. Doktorunuzla işlem öncesi olası komplikasyonları ve son aşamada gelinecek sonucu değerlendirmek gerekir. Riskleri olduğunca azaltarak, güvenli bir işlem geçirmek önemlidir.

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Anestezi problemlerinin
 • Yaranın iyileşme sorunu
 • İyileştirme sonrası beklentinin karşılanamaması

Anal İyileştirme Sonrası Süreç

Anal iyileştirme sonrası geçirilecek süreç, yapılacak yöntemlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Dinlenme ve kendine zaman ayırma,
 • Yaranın düzenli şekilde bakımının yapılması,
 • Doktorun reçete yazdığı ilaçların ağrıyı ve enfeksiyonu önlemek için eksiksiz kullanımı,
 • Makat bölgesinin temizliğinin sağlanması,
 • Kabızlığı vs. önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenilmesi,
 • Ağır ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılması,
 • Düzenli olarak doktor kontrolü ve takiplerin aksatılmaması gerekmektedir.

Anal İyileştirmenin Avantajları

Anal iyileştirme işlemlerinin avantajları görsel kaygıların ve sağlık sorunlarının çözümü açısından birçok şekilde sıralanabilir. Öncelikle, bu bölgenin görünümünü ve şeklini iyileştirmek için yapılır. Renk farklılıkları giderilir, genişlemeye yönelik sıkılaştırma işlemi yapılır ve bu gibi birçok soruna çözüm sağlanır. Bu işlemlerin sonrasında kişinin kendine güveni gelir. Sorunların ortadan kalkmasıyla kişi kendisini daha iyi hissedecektir.

Anal iyileştirme, sağlık sorunlarının da tedavisinde yardımcı olur. Anüs daraltma işlemi, doğum sonrası kadınlarda görülen anüs genişlemesine çözüm olan bir tedavi yöntemidir. Anal fistül gibi hastalıklara da yardımcıdır. Hastalıkların yanında psikolojik olarak da rahatlama sağlanabilir. Görsel kaygıların giderilmesi, kişilerin psikolojik olarak özgüvenlerini artırarak, yaşam kalitelerine olumlu bir katkı sağlar.

Bu tedavi yöntemleri, anal bölgede kalıcı sonuçlar sağlar. Uzman seçiminin önemli olduğu bu tedavide, doğru yöntemlerle yapılmış işlemler uzun süre iyileştirilmiş görüntünün korunmasına yardımcı olabilir.

Anal İyileştirme Fiyatları

Anal iyileştirme fiyatları hastada kullanılacak tedavi yöntemine göre değişmektedir. Cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler de kendi içlerinde farklı fiyatlandırmalara sahiptirler. Anal iyileştirme fiyatları için hangi yöntemin uygulanacağı ve size göre bu yöntemin özelleştirilmesi bilinmelidir. Fiyatlar hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hemoroid-basur

Hemoroid Tedavisi

Anüs (makat) ve hemen yukarısında bulunan ve hemoroidal damarlar denilen bu yapıların…

Devamını Oku
lazerle-hemoroid-tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi

Lazerle hemoroid tedavisi hemoroid hastalığının tedavisi için yaygın şekilde kullanıl…

Devamını Oku
hemoroid-cesitleri

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid rektumun içinde veya makatın dışında olan damarların şişmiş, genişlemiş hale…

Devamını Oku