Anal Kaşıntı Nedenleri ve Çözümü

Pruritus olarak bilinen anal kaşıntı, anüs etrafındaki tahriş edici kaşıntı hissidir. Nedeni bir hastalığa bağlı olabileceği gibi bir çok nedene bağlı olabilir. Kaşıntısı olan kişilerin çoğunda bir hastalık yoktur. Bunun yerine kaşıntı hissi bu bölgedeki cildin tahriş olmasının işareti olabilir.

Anal Kaşıntı Neden Olur?

  • Anal açıklık çevresindeki deride dışkı bulunması, makatın dışkılama sonrası iyi temizlenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Küçük bir dışkı parçası bile şiddetli kaşıntıya neden olabilir.
  • Anüsü tahriş eden yiyecek ve içeceklerin bulunduğu bir diyet:  Beslenme alışkanlıkları kaşıntıya neden olabilir. Bunlar arasında baharatlı yiyecekler, kahve, çay, kola, süt, alkollü içecekler (özellikle bira ve şarap) , çikolata, turunçgiller, C vitamini tabletleri ve domates bu bölgede kaşıntı yapabilir.
  • Antibiyotik kullanımı: Birçok antibiyotik barsağın normal florasını bozar ve kaşıntıyı tetikleyebilir. Anüs bölgesine uygulanan ilaçlar allerjik reaksiyona neden olabilir.
  • Boyalı be parfümlü tuvalet kağıtları , hikyen için kullanılan spreyler, bu bölgr için kullanılan deodorantlar ve pudralar, ilaçlı cilt temizleyicileri, sabunlar etken olabilir.
  • Sindirim sisteminin alt kısmındaki hastalıkları: Hemoroid, fistüller, rektal çatlaklar, nadiren anorektal kanserler kaşıntı yapabilir.
  • Enfeksiyon ve parazitler: Kıl kurdu (özellikle çocuk hastalarda ) , uyuz , anal kondilom, bölgenin mantar hastalıkları kaşıntı yapabilir.
  • Cilt sorunları: Sedef, egzama, seboreik dermatit gibi deri hastalıkları

Her insan hayatının bir döneminde anal kaşıntı ile karşılaşabilir. Erkeklerde kadınlara göre 2-4 kat daha sık görülmekle beraber yaygınlık olarak toplumun yarısını etkiler. Aşırı kilolu olma, terleme, dar iç çamaşırı giymek, pamuklu iç çamaşırı kullanmamak anüste kaşıntı nedeni olabilir.

 

anal-kasinti-nedenleri-ve-tedavisine-dair-hersey

 

Anal Kaşıntı Tedavisi

Tedavi kaşıntının sebebine yönelik olmalıdır. Anal Kaşıntı Sebepleri ortadan kaldırılmadıkça şikayetler tümüyle bitmez, gerilese de bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir. Öncelikle hastanın iyi bir klinik öyküsü alınmalı , var olan hastalıkları sorgulanmalıdır. Makat bölgesine kullandığı ilaçlar tespit edilmelidir. Gerekirse alerji testleri yapılmalıdır. Kaşıntının mevsimsel olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bununla beraber ayrıntılı anüs muayenesi yapılmalıdır. Herhangi bir anorektal hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. (Hemoroid, büyük abdest kaçırma, anal fissür, anal fistül, anal kondilom gibi..) Kullandığı deterjanlar, banyo malzemeleri, iç giyim tercihleri sorgulanmalıdır. Tükettiği gıda ürünleri, içecekler değerlendirilmelidir.

Fizik muayene sadece anüs muayenesi ile sınırlı kalmayıp, tüm vücudun sistemik muayenesi yapılmalıdır. Tedavide cilt lezyonlarına ait nedenler konunun uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Tedavi üç aşamalıdır:
İlk aşamada kaşıntıyı kısa sürede ortadan kaldırmak için ilaç veya kortizonlu bir merhem başlanmalı eş zamanlı olarak nedeni olabilecek kozmetik ürünler, tuvalet kağıdı, ıslak mendil gibi irritanlar hastadan uzak tutulmalıdır. Çamaşırlar için deterjan yerine sabun tozu kullanmak uygundur. Anüs bölgesine sabun ve kozmetiklerin kesinlikle sürülmemesi gerekir. Beslenme konusuna gelince... Biraz önce hastalığın nedenlerine yönelik olarak sınıflandırdığım yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulması ve bu besinlerin tüketiminin engellenmesi hastaya anlatılmalıdır.

İkinci aşama; anüs bölgesinin temiz ve kuru tutulması ile bu bölgedeki deri bütünlüğünü korumayı sağlamaktır. Bölgenin temizliği ılık su ile yapılmalı, daha sonra pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır. İç çamaşırının sık değiştirilmesi çok önemlidir. Bu bölgedeki terleme ve ıslaklık engellenmelidir. El tırnaklarının kısa kesilmesi, kaşıntı sırasında derinin tahrişini en aza indirecektir.

Üçüncü aşama tedavi ise, altta yatan hastalığın nedenine göre yapılan tedavidir. Yani anorektal, infeksiyöz, dermatolojik vb. patolojilerin varsa saptanıp tedavi edilmesidir.

B...
haricen kullanabileceğim bi ilaç var mı
Op. Dr. Demet Ağras
şikayetinizin ne olduğunu yazarsanız size yardımcı olabilirim.
M...G
Rektum cea ve kolon kanseriyim 2 ameliyat oldum.kolondan 2020 şubatta ameliyat oldum.6 kur kemoterapi aldım. 8 ay geçti şu an sürekli ishali çok sik tuvalete çıkıyorum ic basur olduğunu söylediler makatim mantar oldu çok canım yanıyor yardımcı olursanız sevinirim.randevu alamıyorum saygılarımla.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Görmeden bir şey söylemek doğru değildir. 0535 966 48 78 numaralı hattımızı arayak randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
D...
selam bende ya hemeroid yada makat catlagı var hangisi ayırt edemedim anüsümün yanında ufak bi cıkıntı elimde iceri itebiliyorum ama tuvalet sonrasında bi kaç süren kasıntım oluyor bunun icin ne yapmalıyım
Op. Dr. Demet Ağras
muayeneye gelmenizi öneririm
G...
Mrb Anaskop muayanesi yapıyormusunuz her idea klinik de bulunmuyormuş araştırdıgım kadarıyla ve rektoskopi gibi işlemler ne kdr?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, Evet anaskop muayenesi yapıyoruz. Muayene ve tedavi ücret bilgisi için 0535 966 48 78 numara ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
P...
Merhaba demet hanım makatimda uzun zamandir yanma hissediyorum agri tuvaletten sonra basliyor ataklar seklinde devam ediyor bunun sebebi nedir tesekkur ederim.
Op. Dr. Demet Ağras
makat çatlagı yani anal fissür olabilir. teşhis için muayene ile degerlendirmek gerekir. geçmiş olsun
Y...
Botulinum toksin’den hemen sonra türk kahvesi ve sigara icersem bisey olurmu?
Op. Dr. Demet Ağras
botulinum toksin işlemine etki etmez içebilirsiniz . gecmiş olsun
S...
Hocam merhaba benim anal iliskim var makatimda sivilceler cikti bacaklarima kadar yayildi kasinti yapiyor kasidikca yayiliyor bunun sebebi ne olabilir iyi gunler.
Op. Dr. Demet Ağras
genital siğil olma ihtimali yüksek. muayene olmanız gerekir. geçmiş olsun
S...
Merhaba hocam Testis kenarlarında uzun zamandır kaşınma oluyor bu bazen makat çevresinde de olabılıyor hafif beyazlanma ve pullanma görülüyor travacoat krem kullanınca gecıyor ama bırakınca tekrarlıyor neden olabılır
Op. Dr. Demet Ağras
bu bölgedeki cilt hastalığı(egzama vs) olabilir. cildiye poliklniğine gitmenizi öneririm.
N...
hocam hamileyim. 4. aydan sonra makatımda ve vajinamda kaşıntı başladı. doktor hamilelikte olabileceğini mantar olduğunu söyledi. sürekli fitil ve krem kullanıyorum. ilacı kullanırken geçiyor bitince tekrar başlıyor. artık kişisel temizliğimi bile yapamaz hale geldim. bana yardımcı olabilir misiniz
Op. Dr. Demet Ağras
kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir.
F...
hocam merhaba büyük tuvaletimi yaptıktan sonra yanma ve kaşıntı hissediyorum. birkaç saat devam ediyor. ne olabilir
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile değerlendirmek gerekir teşhis koymak için iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun
A...
Bende de aynı sorun var cildiyeye gittim mantar kremi ile biraöç krem yazdı bunları karıştır dedi. Kullanınca rahatlatıyor ama her terlediğin çok kmtü oluyor oturamıyorum.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...
Slm hocam magat bölgesinde aşırı derecede kaşıntı var ve bazen iltihap oluşuyor ve magatta sarkma var meme şeklinde ?Bu şekilde ne olabilir teşekkürler
Op. Dr. Demet Ağras
Muayene ile değerlendirmek gerekir görmeden tanı koyamıyoruz . Geçmiş olsun
C...A
hocam merhaba bu sıralar makat bölgemde çok fazla kaşıntı oluyor beni gıcık ediyor krem falan kullandım ama değişen bişey olmadı yardımcı olursanız sevinirim.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba kasıntının sebebi bircok nedenden kaynaklı olabilir . Muayene ile degerlendirmek gerekir krem tek başına yeterli olmaz . Randevu için 0535 966 48 78 numarasından ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
O...
hocam merhaba makatımda çok fazla kaşıntı oluyor kızarıklık olmaya başaldı baya çok rahatsız edici.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba anal bölgenin bircok hastalıkları vardır . Muayene ile değerlendirilmesi gerekir . Randevu almak için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
Ö...
hocam ara ara kaşıntılarım oluyor ama ağrım yok bu kaşıntı sebepleri nedir sizce?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,birçok sebebi olabilir bunlara örnek olarak anal fiisür yada parazit vb.sebeplerden kaynaklanabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun
D...
Merhaba hocam makatımda kaşıntı ve akıntılar oluyor bunun sebebi nedir?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmek gerekir birçok hastalık buna sebebiyet verebilir. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.
F...
hocam merhaba tuvaletimi yaptıktan sonra yanma hissediyorum. sebebi sizce ne olabilir?
Op. Dr. Demet Ağras
kabızlık ıkınma yediklerinizden kaynaklı olabilir muayene gerekir
C...
hocam analde çok kaşıntı oluyor terlemeden mı yoksa başka bişey anlamadım hemoroidem de var ne önerirsiniz?
Op. Dr. Demet Ağras
muayene olmalı genel durumunuza uygun olan tedaviler varsa ilaç önerilerinde bulunulabilir.
M...
hocam kaç gündür anal kaşıntım var ve terlemede oluyor neden acaba?
Op. Dr. Demet Ağras
kaşıntı sebebini bulmanız gerek yediğiniz birşeyler gıydiğiniz çamaşırlardan yada makatınızda olan bir sorundan olabilir muayene gerekir 0535 966 48 78
M...
hoca merhaba bende makat kaşıntısı sorunu var sıcaklarla iyice arttı yardımcı olur musunuz tedavisi mümkün mü?
E...
merhaba hocam makatımda kaşıntı ve tahriş var sizce nedeni ne olabilir?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, Bununla ilgili bilgilendirme yazım mevcut değerlendirin isterseniz birçok faktörden kaynaklanabilir muayene ile değerlendirmek gerekir. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
B...
hocam makat bölgemde küçük sivilce şeklinde birşeyler çıkmış ne olduğunu tam anlamıyla anlıyamadım sizce ne olabilir ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmek gerekir net birsey söylemek için bircok sebebe bağlı olabilir. Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
T...
merhaba hocam makat kaşıntısına nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, öncelikle neden kaynaklı olduğunu bilmek gerekir sonrasında size en uygun tedavi yapılır. Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
E...
hocam 5 aylık hamileyim makat bölgemde kaşıntı var ?ne yapmalıyım ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirilip teşhis konulması gerekir . Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilrsiniz. Geçmiş olsun
S...
hocam makat bölgemde kaşıntı ve yanma sorunu yaşıyorum nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirip buna sebep olan nedenleri belirleyip ona göre size en uygun tedavi yapılır. Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
E...
merhaba hocam anal kaşıntının sebebi sadece yiyecekler midir ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, sadece yiyecekler sebep degil birçok faktör buna sebep olabilir.Gerekli tetkik ve muayene ile değerlendirilip yardımcı oluruz . Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
L...
merhaba hocam makat bölgemde hem kaşıntı hem de ağrı oluyor nedeni ne olabilir ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,söylediğiniz belirtiler birçok hastalığın belirtisi olabilir.Muayene ile değerlendirmek gerekir. Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
S...
Hocam merhaba yurt dısındayım restoranda çalısiyorum. Benim makatımda terleme ve kaşıntı var. Kaşıntı cok olduğundan dolayı kaşıyıp kanatıyorum. Hemoroid midir ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,Teşhis konulabilmesi için muayene ile değerlendirmek gerekir.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulasabilirsiniz.Geçmiş olsun
N...
Hocam merhaba genital bölgemde et benleri var. Bunları radyofrekansla alınması mümkün mü ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmek gerekir genital bölgede ben harici farklı rahatsızlıklarda olabiliyor. Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun
E...
merhaba hocam makat çatlağı tedavisi ortalama kaç dk sürmek de ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,5 dakikanızı bile almaz tedaviniz. Muayene ile değerlendirildikten sonra karar vermeniz halinde aynı gün tedavi edilir.Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
E...
Hocam merhaba makat kaşıntısı ile doktora başvurdum. Çesitli kremler ve fitil verdi ama kaşıntısı iyice arttı. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun
Op. Dr. Demet Ağras
merhaba öncelikle kaşıntıya sebep olan etkeni bulmalısınız domates turşu baharat yada giydiğiniz bir kıyafet ıslak bırakmamaya nemli kalmasın sebebini siz kendiniz deneyerek bulmanız gerekiyor kremler sadece sıkıntınızı hafifletmek için verilir.0535 966 48 78 numaralı hattan bize ulasabilirsiniz.Geçmiş olsun
A...
Hamileyken anal siğil tedavisi olabilirmiyim Demet Hanım? Trdavisini olmamam bebeğime zarar verirmi?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,lokal anestezi ile tedaviniz mümkün bebege herhangi bir yan etkisi olmaz.Randevu ve bilgi için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
T...
Kuyruk sokumumda kaşıntı oldu. Kanırttım sanırım. Delik yok . Kıl dönmesi midir?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirelim durumunuzu alerjik reaksiyon da olabilir görmek gerekir.Randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
Y...
Hocam makatta değil ama kalçamın makata yakın kısmında uzun zamandır tek bir yerde kaşıntı var . görünürde herhangi bir şey yok ama hep aynı yer kaşınıyor. ne olabilir
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirelim isterseniz durumunuzu teşhis konulabilmesi için. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
Ö...
Hocam bir süredir makatımda kaşıntı vardı doktora gittim mantar dedi. krem verdi . parfümlü tuvalet kağıdından olabilceğini söyledi . kremleri kullandım . tuvalet kağıdını da değiştirdim ama geçmedi. yardımcı olabilir misiniz
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,net birsey söyleyebilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir.Sebep olabilecek birçok faktör mevcuttur.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0535 966 48 78 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun
T...
Hocam makakta kasintim var etrafi bembeyaz oldu neden olabilir
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba o bölge tahriş olmuş olabilir kalmaktan ve bir cilt rahatsızlığına dönmüş olabilir. Muayene ile değerlendirmem gerekir . İster bize ister cildiye doktoruna görünebilirsiniz
N...
Merhaba hocam benim sorum yaklaşık üç ay önce makat bölgemde mantar enfeksiyonu geçirdim ilaç tedavisi oldum ama bi sonuç alamadım bende akıntı ve İslaklık oluyor makat bölgemde kaşıntı da var kıl donmeside var makat bölgemde bişeylerin gezdiğini hissediyorum en çok rahatsız olduğum şey akıntı ve ıslaklık olması sebebi ne olabilir gitmediğim doktor kalmadı tahlil sonuçlarım temiz çıkıyor midemdeki bakteri tedavisi için antibiyotik kullandım 14 gün bu şikayetlerim antibiyotik tedavisinden sonra başladı gitmediğim doktor kalmadı hocam bi çare bulamadım
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba apse olmuş olabilir. Muayene ile değerlendirmek daha sağlıklıdır. Ve ya makat apsesi olmuş olabilirsiniz ve oda fistül dediğimiz hastalığı yaratmış olabilir. Muayene olmanız daha doğru olur size kesin tanı koymamız için
A...
merhaba makat bolgemde arasıra üç aydır kaşıntı var kaşıntı bir süre gidiyor geliyor sizce hocam nedir
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba orada bi mantar olmuş olabilir veya cilt tahriş olmuş olabilir. Muayene ile değerlendirmemiz daha doğru olur
B...
Hocam ben de hemoroid var ve kaşıntı yapıyor geçmesi için ne yapmalıyım
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba öncelikle muayenede kaçıncı evre olduğu tespit edilmelidir.muayene sonrası size uygun olan ameliyatsız yöntemleri konuşabiliriz
B...
Merhabalar hocam benimde makat bölgemde çok kaşıntı var ve elle baktığımda sanki çatlak gibi
Op. Dr. Demet Ağras
Merhabalar net olarak tanı konulması için muayene olmanız gerekmektedir. 0535 966 48 78 numara ile irtibata geçerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
G...
Hocam merhaba bnm makat bolgemde bazen o kadar tatli bir kasinti oluyor ki cok kasiniyor nerdeyse tahris olucak sekikde birde o bolgendeki yerden sarkamya baslayan bir parca var sizce nedir bunun sebebi ? Simdideb tesekkurler
Op. Dr. Demet Ağras
Merhabalar makat bölgesindeki kaşıntınız dermatolojik bir durumda olabilir. Diğer şikayetiniz için de net olarak tanı konulması için muayene olmanız gerekmektedir. 0535 966 48 78 numara ile irtibata geçerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
H...
Merhabalar hocam bende 1 aydır makat kısmında bir kaşıntı var .bazen tamamen yok oluyor.ozellikle tavulatten sonra hafif hissediyorum.Ilik suyla yıkadıktan sonra nerdeyse kayboluyor.Yurt dişındayim şimdilik gelemiyorum sizce ne olabilir hocam.Kaşıntınin yok olması için 3 damla çay esastenisini alovera jelle karıştırıp bazen sürüyorum.bu sizce iyi mi.cevaplariniz için sagolun
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,sayfamda makat kaşıntısı ile ilgili yazı yer almaktadır,okuyabilirsiniz. Bu tarz şeylerin kullanılmasını önermiyoruz. Muayene ve tedavi için 0535 966 48 78 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
S...
Merhaba hocam makat bölgem de kaşıntı vardı daha sonra delik oluştu ,oluşan delik fistül olabilir mi ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,net olarak bir şey söylemem doğru değildir. Muayene olmanız gerekir. Randevu için 0535 966 48 78 numara ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...
hocam makat bölgesinde çok fena kaşıntı oluyor ama tuvalete çıkınca oluyor genelde ne yapmam gerekiyor?
Op. Dr. Demet Ağras
Net birşey söyleyebilmem için muayene olmanız gerekir. 0535 966 48 78 bu numara ile irtibata geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...Ö
merhaba demet hanım.yaklaşık 1 ay makat bölgesi kaşıntıdan dolayı muane oldum.krem yazdı avil ismi şuan kullanıyorum.ve o anda kıl dönmesini farketti doktor 2 santim var dedi ağrı sızı yok ameliyat olmazsam bir şey olurmu. Mikro sinüsektomi fiyatı nedir ve muayene ücretleri nedir kaşıntı içinde geçmezse tekrar Doktor bakalım şu an biraz azaldı gibi kolay gelsin
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,kıl dönmesi tedavi edilmezse ilerleyebilir ve apse oluşturabilir. Mikrosinüsektomi küçük bir kesi ile yapılan bir yöntemdir.Hastalığınızın ilerlemesi durumunda bu yöntem size yapılamayabilir.En kısa sürede tedavisini olmanız gerekir. 0535 966 48 78 numara ile görüşerek tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...
Merhaba hocam tuvalet sonrasında kanama ve kaşıntı var ,ne yapmam gerekli dır ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekir. 0535 966 48 78 numara ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
S...
Merhaba benim yaklasik iki aydir makatimda yaralar cikmisti beyaz onlari gecirdim .izleri kaldi .ama onun disinda da geceleri ve cogunlukla aksam isisksiz ortamda kasinmaya basliyor gece uyutmuyor kolonya pamuga koyup yerlestirip yakiyorum .o esnada uyuyabiyorum.onun dusunda hic bi turlu uyutmuyor asiri kasinti var.bu kasinti bende 7 yildir var.ama fotil vs ilr enfeksiypn oldugunda kullaniyodum geciyodu .ama bu kez koky akinti yok sadece makkatta kasinti asiri var .hangi bolume gitmeliyim acaba
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirilmesi gerekir. 0535 966 48 78 numaralı hattımızdan iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
M...
Merhaba hocam benim makatımda çok fazla kaşıntı var çok zorlanıyorum nedeni ne olabilir iyileşme süreci nasıl olmacak
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirilmesi gerekmektedir. 0535 966 48 78 numaralı hattımızı arayak randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Z...
Merhaba Demet hanım. Uzun zamandır vajinal ve makat çevresinde kaşıntı var. Vücudumda da kaşıntı olmakta. Sosyal hayatımı çok kötü etkiliyor. Ne yapmalıyım?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirilmesi gerekmektedir. 0535 966 48 78 numaralı hattımızı arayak randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun
T...
Hocam, sadece makatta çok şiddetli kaşıntı oluyor, başka bir sorun yok. Ne olabilir acaba ?
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirilmelidir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
K...G
Merhaba hocam, 1-2 haftadır makat bölgesinde özellikle akşam yemeğinden sonra (20:00 gibi) şiddetli kaşıntı oluyor. Onun haricinde uzun yürüyüşlerde de bu kaşıntıyı yaşıyorum. Su tutunca rahatlıyorum kaşıntı bir süreliğine geçiyor. Aynı zamanda karnımda şişkinlik de var. Herhangi bir akıntı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybım yok. Gece uykusunda da herhangi bir kaşıntı yok. Genelde yemeklerden sonra ya da yürüyüşte bu kaşıntı oluyor. Hijyene dikkat ediyorum kimyasal katkılı herhangi bir ürünle temizlenmiyorum. Fikirlerinizi almak isterim. Teşekkürler.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba, muayene ile değerlendirmem gerekir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
A...
Merhaba hocam makatımda çatlak var ve aşırı derecede kaşınma var bunun için ne yapmam gerek.
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekmektedir. 0535 966 48 78 numaralı hattımızdan iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.
B...
Mrb hocam bende de anüs te yeni zaman da başlayan gün içerisinde bazen aşırı kaşıntı ile rahatsız edici bir boyuta ulaşıyor. Gün içerisin de tekrar tekrar oluyor sebebi ne olabilir ne önerirsiniz teşekkürler hocam
Op. Dr. Demet Ağras
Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekir. 0535 966 48 78 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.Geçmiş olsun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir