Ben Tedavisi Nasıl Yapılır

Benlerin tedavisi için “şu yöntem kullanılır” demek son derece yetersiz bir tanımlama olur çünkü benlerin yapısı aynı değildir. Kabarık, et beni gibi saplı, deri renginde, kan renginde, kahve rengi, leke tarzında diye tanımlayabileceğimiz bir çok tipi vardır ve tedavi seçimi benin yapısına göre yapılmalıdır.
Tedavi seçimi yapabilmek için tabi ki tüm teknolojilere sahip olmak gerekir. Kliniğimde dünyada kullanılan tüm yöntemleri kullanmaktayım, bu sayede her ben için en doğru, en az iz bırakacak yöntemi seçiyor ve uygulayabiliyorum.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi
Radyo dalgalarının fazlalık doku veya tabakayı buharlaştırma esasına dayalı bir etki mekanizması vardır. Çok ince uçlarla çalışıldığı için çeyrek mm ile sınırlandırabilecek kadar keskin sınırlarla çalışılabilmektedir. Kabarık, düz, deri renginde veya koyu renkli benlerin tedvisinde en başarılı yöntemdir. Genellikle tek senasta tam iyileşme sağlanır.% 3-5 ihtimalle ikinci seans gerekir.

Lazerle Ben Silme
Kabarık olmayan koyu renkli benlerin tedavilerinde kullanılır. Seansla halinde uygulanır. 2-3 seansta düzelebildiği gibi 10-20 seans da sürebilmektedir. Radyo frekansa üstünlüğü yoktur. Kabarık benlerde yetersiz kalır.

Plexr Ben Tedavisi
Her ne kadar plexr kelimesi kullanılsa da teknolojinin adı plazmadır. Plazma maddenin katı, sıvı, gaz gibi dördüncü halidir. Elektrik enerjisi ile çalışır. Bene dokunulduğu anda plazmaya dönüşür yani bir tür buharlaştırmadır denilebilir.
Yüzeysel leke tarzı olan benlerin tedavilerinde etkilidir. Derin tabakası olan ya da ciltten yüksekliği fazla olanlarda etkisi yetersi kalır.

Koterle Ben Yakma
Tam adı elektrokoterdir, demir kesmede kullanılan kaynak makinesi gibi ark enerjisiyle etkilidir. Uygulandığı anca benden bir tabaka yakılarak kaldırılmış olur. Çok sık tercih etmediğim bir yöntemdir. RF bir çok yöntem üstün olduğu için kotere tercih etmekteyim.

Ameliyatla Ben Alma
Geçmişte yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Teknolojilerin kullanımıyla birlikte cerrahi işlemleri büyük oranda terk ettik. Hasta özellikle ameliyatla alınmasını istiyorsa veya kötü huylu olduğu yönünde net muayene bulguları varsa ameliyat yapmaktayım.

Ben Alımında İz Kalır mı?
Ever derideki tüm yaralanmalar iz bırakarak iyileşir, bir yerde “benlerinizi hiç iz kalmadan alıyoruz” şeklinde bir yazı okursanız bilinki onu yazan sizi ikna etmek için yalan söylüyor demektir.
Hangi yöntemle olursa olsun benin alındığı yer yeni bir deri ile kapatılır, işte bu deri çevresindeki deriden farklıdır ve bu da izdir. Ancak her ben için en uygun yöntem kullanılırsa belirgin iz kalmaz. Genellikle sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde belirsiz bir iz kalır.
Bu konuda iki istisna vardır
1- Ameliyatla alım; belirgin iz kalır, deri estetik olarak dikildiyse çizgi şeklinde, normal dikiş atıldıysa balık kılçığı şeklinde iz kalması kaçınılmazdır. Estetik olarak dikeriz iz kalmaz lafı inandırıcılıktan uzaktır.
2- Benin derinliği; Eğer benin deri katmanlarında derin dokulara ilerleme durumu varsa burada da çukurluk kaçınılmazdır. ŞÖyleki; benin derinliği 4 mm ye kadar iniyorsa, tüm sorunlu doku alındığında 4 mm çukur kalır, iyileşme dokusu burayı kısmen doldurur ve geride 2 mm çukurluk kalabilir.

Benden Parça Alma
Eskiden doktorlar “beni inceletmek için ameliyatla almamız gerekir” yaklaşımıyla hastayı ameliyata ikna ederlerdi ancak son yıllarda teknolojik, ameliyatsız yöntemlerin yaygınlaşması ile parça yani biopsi alım mantığı da değişmiştir. Dermal punch denilen aletle incelenecek kadar doku alınır, incelenir ve ona göre yöntem belirlenir.
İncelemek için beni ameliyatla almak tarihte kalmış bir yaklaşımdır.

Benlerin Takibi Nasıl Yapılır
Yine geçmişte uygulanan bir yaklaşımdır. Tedavi seçeneklerinin artması ve çok kolay uygulanabilir yöntemlerin hayata geçirilmesi sayesinde takip kavramı kendiliğinden yok olmuştur. Bunun yerine “takip ederek hastayı tedirginliğe sürükleyeceğine tedaviyle yok et” mantığı daha kabul görmektedir.
Eskiden dermatologlar “harita” çıkarıp hastayı belirli aralıklarla kontrole çağırıp değerlendirmekteydi ama hastaların sürekli para vermesine rağmen benlerinden kurtulamamaları sinir bozucu olduğu için artık sınırlı sayıda doktor tarafından uygulanabilmektedir.

2 Yorum

 1. Merhaba hocam kirpik için de benim var ve görme mi etkilemek de alına bilinir mi ?

  Op.Dr.Demet Ağras

  Merhaba,Beniniz radyofrekans yöntemi ile alınabilir. Tüm yöntemler mevcuttur ancak en çok kullandığım ve önerdiğim en az iz bırakan yöntemdir radyofrekans. Muayene ve tedavi için 0232 422 10 06 numara ile iletişime geçebilirsiniz.Geçmiş olsun.

 2. Merhaba hocam kızım 15 yaşında dudak üstümde et beni var alınabilinir mi ?
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,alınabilir.Tüm yöntemler mevcuttur.Ancak en çok uyguladığım ve önerdiğim radyofrekans yöntemidir.En az iz bırakan ve kısa süreli bir işlemdir.
  0542 295 52 54 numara ile iletişime geçerek whatsapp üzerinden aldırmak istediğiniz benlerinizin yanına parmağınızı koyarak fotoğraf gönderirseniz,daha detaylı değerlendirip tedavi ücreti ile alakalı da tarafınıza bilgi aktarılabilir.Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Bilgi Al
İletişim