Doktor Randevusu Oluştur Tedavi Fiyatları Bilgisi

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)

Anüs (makat) ve hemen yukarısında bulunan ve hemoroidal damarlar denilen bu yapıların genişlemesiyle hemoroid hastalığı oluşur.   Anüs ve rektumda bulunan hemoroid damarlarının aşırı derecede genişlemesi ve bazen anüsten dışarı doğru taşması hemoroid hastalığı olarak adlandırılır.

Hemoroid Tedavisi

Basur Tedavi Yöntemleri
Derecesine ve hastanın beklentisine göre yöntem seçilir. Kısaca şöyle özetleyebiliriz

Ameliyatsız Basur Tedavileri

Lazerle Basur Tedavisi
Lazer de denilen İRC (infra red coagulasyon) denilen alet yardımıyla yapılır. Aletin ucu hemoroidin memesine dokundurulur ve tetiğine basılır, saniyeler içinde meme haşlanma düzeyinde ısınır ve aktivitesini kaybeder. Kanama varsa aynı anda durdurulmuş olur

Lastikle Basur Tedavisi
Memeyi emerek içine çeken alet memenin dibine dar lastik halka atar, lastik halka memeye giden damarları tıkar, memeye kan gidemediği için saatler-günler içinde meme büzüşerek yok olur.
Bu iki yöntem genellikle birlikte uygulanır ve toplam 5-10 dakika sürer. İşlem sonrası hasta işine dönebilir. 1.-2.-3. derecelerde uygulanır.

Basur Ameliyatları
THD Basur Tedavisi
Teknolojik bir yöntemdir, klasik yöntemde olduğu gibi kesme dikme işlemleri yoktur. İşlem sonrası hasta rahattır. Yöntemin özü memeye gelen atar damar kökünden bağlanır, memeye kan gidemediği için haftalar içinde büzüşerek yok olur.
Klasik Basur Ameliyatı
En ileri seviye yani 4.derecede tercih edilir. Memeler kesilerek alınır. Ağrılı bir yöntemdir.
Hemoroid Neden Olur?

Bu hastalık iç ve dış hemoroid olarak 2 ye ayrılır. Ama bu sınıflamadan önce hastalığın oluşma nedenlerini gözden geçirmemiz gerekiyor. Başlıca nedenleri şu şekilde sınıflayabiliriz:
1. Aşırı kilo – obezite
2. Kronik kabızlık
3. Sık sık ağır kaldırıyor olmak
4. Hamilelik
5. 50 yaş üstü olmak
6. Uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak
7. Ters ilişki

    Diğer nedenleri ise şu şekilde sınıflandırabiliriz:

Sık sık bisiklet ve motosiklete binmek
Vücut geliştirme sporu yapmak
Alkol alışkanlığı
Acı ve baharatlı yiyecek tüketme alışkanlığı
Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek
Bağırsakta oluşan tümörler

Hemoroid Tip ve Dereceleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi hemoroidler iç ve dış olmak üzere 2 tipte sınıflandırılırlar. İç hemoroid genelde fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmaz. Çok ileri evre olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şeklinde belirti verir. Dış hemoroid ise genellikle ağrı ve yanma ile kendini gösterir.

   Dış hemoroidler:  Genellikle ele gelen cilt kabarıklığı dışında hastayı fazla rahatsız etmezler. Fazla genişlemiş damarlara pıhtı oturması ile şiddetli ağrı ve bunu takip eden şişlik gelişebilir. Buna tromboze hemoroid denir.

 İç hemoroidler: hastalığın ilerleme evresine göre 4 grupta sınıflandırılır:

  1. Derece: hastalığın elle ve gözle hissedilmesi imkansızdır. Ancak bir genel cerrahi uzmanının tespiti ile ortaya çıkar. Bunun için rektoskopi uygulanır.

  2. Derece: Makat dışına çıkan memeler söz konusudur. Memeler tuvalet esnasında dışarı çıkıp daha sonra içeri girer. Bu esnada fazla ıkınma halinde kanama meydana gelir.

   3.Derece: Hastalık tamamen kendini hissettirmeye başlamıştır. Hasta artık dışarı çıkan memeyi fark edebilir. Tuvalet esnasında dışarı çıkan meme, artık kişi kendi içeri sokmadıkça kaybolmaz. Kanama, ağrı, kaşıntı, ıslaklık ve dolgunluk hissi şikayetleri başlamıştır.

  4.Derece: Hastalığın son evresidir. Hastalık kişinin hayatını olumsuz  etkilemeye başlamıştır. Doktorun müdahalesinden başka seçenek kalmamıştır. Makatta devamlı dışarıda duran basur memeleri vardır.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hemoroidlerin büyük çoğunluğu ameliyatsız tedavi edilirler. Birinci ve ikinci derecede kanayan iç hemoroidler lifli diyet dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve bol sıvı alımı ile ıkınmanın engellenmesi sayesinde sayesinde tedavi edilirler. Diğer ameliyatsız tedavi şekilleri şu şekilde özetlenebilir:

  1. Anal bölgenin temiz tutulması:
Hastanın şikayetleri arasında kaşıntı da varsa, anal hijenin düzeltilmesi gerekir. Sert ve kuru tuvalet kağıdı ile silmek yerine,  yıkayarak temizlenmek ve pamuklu kumaşla ya da en azından kaliteli tuvalet kağıdı ile bu bölgeyi sürtmeden kurulamak mücadelede yararlıdır.
  2. Oturma banyosu:
Makat bölgesinin hemoroid, makat çatlağı, fistül ve apse gibi hastalıklarında ve ameliyat sonrasında özellikle ağrıyı azaltmak için , yara iyileşmesine katkıda bulunmak amacıyla hastalara oturma banyosu önerilir. Oturma banyosunu hastanın 15 -20 dk süre ile dirseğini yakmayan ısıdaki ılık suyun içine oturarak ve günde 2- 4 kez yapması uygundur.

   3. İlaç tedavisi:
Bu tedavi 3 ana başlık halinde sınıflandırılabilir.

Oral (ağızdan) kullanılan ilaçlar:  Bu sınıfta ağrı kesici ilaçlar vardır. Dönem dönem ağrının kendisini gösterdiği ve hastayı rahatsız etmeye başladığı zamanlarda ağrıyı dindirmek için kullanılır. Bunun haricinde kabızlık ilaçlarının kullanımı da hastayı rahatlatmada etkili bir faktördür. Bu ilaçların kullanılmasında esas amaç, dışkıyı yumuşak kıvamda tutarak hemoroid kanamalarının ve ağrısının engellenmesidir. Hasta büyük abdestini rahatça yaptığı sürece, tuvaletteki ıkınması azalacak, bu da dolaylı olarak hemoroid memelerinin basınçla şişmesini ve kanamasını engelleyecektir

Krem şeklinde anüse sürülen ilaçlar: Makat çevresindeki derin çatlaklar , iç ve dış basur ile ilgili rahatsızlıklar, hemoroid ameliyatı gibi rektum ve anüsle alakalı müdahalelerin hemen sonrasında ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin tedavisinde kullanılırlar.

Fitil kullanımı: Anüste görülen çatlaklar, iç ve dış hemoroidler üzerinde etkilidir. Uzun süre kullanımı genelde önerilmez.

44 Yorum Yorum yap
 1. Demet hanım merhaba annem ilik kanseri kemoterapi görüyor aynı zamanda hemoroidi var çok zor durumdayız. Hastane genel cerrahı kemoterapi aldığı sürece müdehale etmiyor ne yapabiliriz

  Op.Dr.Demet Ağras

  Merhaba,Tedavisi yapılabilir. Tedavi için 0232 422 10 06 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba uzun yıllardır hemoroid sorunu yaşıyorum. Dönem dönem küçük çaplı memeler ve kanamalar oldu. Son 2 aydır sürekli meme oluşumu var. Son bir kaç gündür ise kanama meydana geldi. Ve ağrı bazen oluyor. Muhtemelen gün içerisinde aşırı derecede oturduğum için bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,size uygun tedavi yöntemi belirlenmesi için muayene olmanız gerekmektedir. 0232 422 10 06 numara ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Merhabalar benim hemoroidim galiba son evre ilk zamanlarda memeler küçüktü ama sonrada hem çok fazla kanama hem kaşıntı hem yanma hemde yürüyemicek derece de ağrılarım var ailemin bişey olmaz bile sür geçer gibi saçma bi söylemiyle bişeyler yaptım olmadı ağrılarım geçmiyor oturamıyorum krem hap hepsini denedim ama olmuyor bana kesin bi çözüm söyleyin lütfen..
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,hemoroid dereceli bir rahatsızlık olmasından kaynaklı size uygun tedavi yöntemi belirlenmesi için muayene olmanız gerekmektedir.Krem veya hap yeterli bir tedavi değildir. 0232 422 10 06 bu numara ile irtibata geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. Merhaba hocam Hemoroid şikayetim var . Memeler oluşmaya başladı . Tedaviden hemen sonra oluşan memelerin hepsi gitmek de mi ?
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,hemoroid dereceli bir rahatsızlık olduğu için muayene ile değerlendirilmesi gerekir.0232 422 10 06 numara ile iletişime geçerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir