Doktor Randevusu Oluştur Tedavi Fiyatları Bilgisi

Makat Siğili (Kondiloma Aküminata) Tedavisi

Siğil ciltten kabarık, beyaz, pembe kahverengi veya deri renginde karnabahar gibi çıkıntılardır. Bürüklükleri toplu iğne başı kadar küçük olabileceği gibi tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne erişebilir.

Makat Siğili Tedavi yöntemleri:
En etkili tedavisi radyo frekanstır. Eskiden koter (elektrokoter) kullanılırdı ancak radyo frekansın bir çok üstünlüğü sebebiyle yerini RF ye terk etmiştir. Uygulama bölgesel uyuşturmayla kolaylıkla yapılır. Hasta aynı gün içine dönebilir.
Teknolojinin olmadığı yerde hala koter kullanılmaktadır.

Makat Siğili Ameliyatı
Büyük oranda terk edilmiştir, çok daha zahmetli ve iyileşme süresi uzun olduğu için uygulayıcısı kalmamıştır denecek kadar seyrek uygulanmaktadır.

Kondilom Takibi
Aslında takip tedaviden daha önemlidir. Genellikle “yaptım oldu” zihniyetiyle bir defa yakılıp bırakılmaktadır, hasta bir kaç ay sonra aynı şikayetlerle yeniden gelmektedir.
Ben takipte şu yolu izliyorum;
İlk uygulamadan gördüğüm tüm siğilleri radyofrekans ile yok ediyorum. Bir ay sonra hastayı kontrole çağırıyorum, yenileri çıkmışsa onları da yok edip bir ay sonra yeniden çağırıyorum, yeni hiç yoksa bu durumda 2 ay sonra kontrole çağırıyorum. İki ay sonra geldiğinde varsa uygulayıp bir ay sonra tekrar çağırıyorum yoksa dört ay sonra kontrole çağırıyorum. Bu şekilde yakın takiple ya 6 seans ya da bir yıl devam ediyorum. Dört aylık temiz dönemde hastalığın tamamen yok edildiğini kabul edip takibi bırakıyorum.
Takip süresince ek ücret almadığım için hasta kontrole gelmek konusunda daha istekli oluyor ve tedaviye uyum artıyor. Hastanın tedaviye uyumu tedavinin en önemli parçasıdır.

Kimyasal yöntemlerle tedavi:
Siğillerin iyileşmesi için sıvı ve merhem şeklinde ilaçlar kullanılır.  Tedavide başarısızlık olabileceği gibi, ilaçların yan etkilerinin görülmesi de tedaviyi olumsuz olarak etkiler. Tedavi süresi 1-2 aya kadar uzayabilir.
Bunlardan asit yapısında olup da kimyasal olarak yakanlar özellikle anüs bölgesinde ciddi ve geniş yanıklara sebep olabilmektedir. Ya hiç kullanılmamalı ya da çok çok dikkatli kullanılmalıdır. Condylex gibi savunma mekanizmalarını artıran merhemler genellikle radyo frekansla tedaviye ek olarak, işlemin devamında önerilir.

Bu hastalık HPV (Human Papilloma Virüs) nin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Sıklıkla el ve ayaklarda görülmekle beraber , cinsel organlar ve makat etrafında da görülürler. Makatta ele gelen çıkıntı ve şişlikler her zaman siğil değildir. Bunları ayırt etmek için muayene etmek gerekir.

Belirtileri nelerdir ?
Siğiller makat çevresinde kaşıntı , akıntı, kanama ve ıslaklık yaparlar. Bu da kişiyi psikolojik olarak etkiler. Bunlar tek tek olabildiği gibi, birleşip anüsü kapatacak kadar büyüyebilir. Cinsel olarak aktif olan erkeklerde daha sıktır ancak kadınlar ve çocuklarda da görülebilir.

Bulaşma nedenleri :
Başlıca dokunma ile bulaşırlar. Cinsel temas esnasındaki küçük cilt tahrişleri sonucu virüs dokuya yerleşir ve burada üremeye başlar. Hastalığın ortaya çıkışı virüs ile temastan 1-6 ay sonra başlar. Daha da uzun zaman alabilir. Cinsel temas ile başkalarına bulaşır.
Cinsel ilişki dışında ortak kullanılan eşyalar ve ortak kullanılan tuvaletlerden de bulaşma ihtimali vardır. Kondilomlu kişi taharetlenirken taharet musluğuna dokunduktan sonra aynı musluğa dokunan sağlıklı kişinin virüsü kapabileceği yönünde bilgiler vardır.

Teşhisi nasıl yapılır:
Bakıp görmek tanı için yeterlidir. Siğiller anüsten içeri girebildikleri için hastaya mutlaka anaskop muayenesi yapmak gerekir. Anal bölgedeki siğillerin düzeyinin tespiti için anoskop kesinlikle yapılmalıdır. Sadece dışardakileri tedaviye kalkışmak hastalığın bağırsakta çok daha ileri düzeylere gelmesine neden olabilir.

Siğiller kansere yol açar mı?
Her siğil.için geçerli.olmasa da büyük siğiller ve HIV (AIDS) taşıyıcılarında cilt kanseri gelişme riski vardır.
Hastaların nüks açısından yakın takipte tutulması gerekmektedir. Eşi de mutlaka kontrol edilmelidir. Nüks olduğunda hemen tedaviye başlanmalıdır.

Diğer tedavi yöntemleri:
Vücudun bağışıklık sistemini.güçlendiren , virüsleri ortadan kaldıran aşılar kullanılmasıdır. Başarı şansı düşüktür.

42 Yorum Yorum yap
  1. Merhaba yaklaşık 6-7 yıl önce sille karşılaştım bunların genital siğil olduğunu bana söylediler yakma tedavisi uyguladık geçti kısa bir süre sonra tekrardan geldi bu sefer dondurma işlemini yaptık bir daha da gelmedi ama yıllardır hep aynı bölgede kaşıntı olur ara ara bulaştırıcılığı devam ediyor mu ediyorsa bundan nasıl kurtulabiliriz nasıl bir tedavi yöntemi uygulayabiliriz

    Op.Dr.Demet Ağras
    Merhaba, genital siğil tedavilerinde en etkili çözüm koterizasyon yöntemidir. Tedavisi için en az 6 aylık bir takip gerektirir. Muayene ve tedavi için 0232 422 10 06 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  2. Dr Demet hanımın tedavisinden çok memnun kaldım ilgisi güleryüzlü oluşu ve 8 yıldır gecmeyen tırnak dibi sigilimi bitirdiği için minnettarım…

    Op.Dr.Demet Ağras
    Merhaba,teşekkür ederim.Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir