Doktor Randevusu Oluştur Tedavi Fiyatları Bilgisi

Kıl Dönmesi

Halk arasında kıl dönmesi (pilonidal sinüs) denilen hastalıkta, esasen kuyruk sokumunda deriye açılmış bir ya da daha fazla delik, şişlik ya da apse bulgusu vardır.
Vücudun çeşitli yerlerinde görülmek ile beraber, ben esasen kuyruk sokumunda görülen tipi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sık olarak 16-40 yaş aralığındaki erkeklerde görülen bir hastalık olup bayanlarda da görülebilmektedir. Genç yaşlarda görüldüğü için hastaların yaşam kalitesini bozar, iş gücü ve okul aksatma gibi kayıplara neden olur.

kil-donmesi-goruntusu

Kıl dönmesi hastalığının nedenleri:

* Vücut kıllarının ve günlük dökülen kıl miktarının fazla olması
* Vücut kıl yapısının sert ve kalın olması
* Kalçalar arasındaki yarığın dar ve derin olması sebebbiyle dökülen kılların burada beklemesi
* Terlemeye bağlı derinin uzun süre nemli kalması sonucu kılların batmasının kolaylaşması
* Uzun süre oturmaya bağlı burada biriken kılların bölgede travmay neden olması
* Şişmanlık- Obesite

Hastalığın seyri ve Bulguları:

Kuyruk sokumundaki deliklerden giren bakteriler bölgede pis kokulu akıntı ve iltihap başlatır. Hastalık enfeksiyon başlayana kadar hiç şikayet vermeyebilir.
Hastalar  tipik olarak kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, oturamama, aralıklı akıntı şikayeti ile başvururlar.İlk zamanda trdavi edilmezse hastalık ilerler ve ağaç kökü şeklinde sinüsler oluşur. Muayene esnasında deliklerden kıl geldiği görülebilir.

Kıl dönmesinin tedavisi:

Eğer apse oluşmuşsa acil olarak tedavi gerekir. Çünkü hasta ağrılıdır. Oturmak ve yürümekte güçlük çekmektedir. Apse boşaltıldıktan sonra hasta rahatlar ancak bu tedaviden sonra sinüs traktlarına ( kılların cilt altında açtığı yol) yönelik olarak tedavi yapılmalıdır.
Hastalığın acil tedavisi dışında bir çok tedavi tipi vardır. Bu amaçla sinüs traktusunun kesilip açık bırakılması , kısmi çıkarma, total çıkarma ve primer kapama ve ya açık bırakma(marsupializasyon) , değişik flep çevirme denilen doku kaydırma gibi klasik ameliyat yöntemleri yapılmaktaydı ancak son yıllarda bunların yerini Bascom, mikro sinüsektomi, sinüsotomi ve pit picking gibi çağdaş ameliyat giderek daha yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Yöntemlerin avantajları ve dezavantajları farklı sayfalarda ayrıntılı ele alınacaktır.

Kıl dönmesi hastalığı tekrar eder mi?

En iyi yapılmış operasyondan sonra bile tekrarlama ihtimali olan bir hastalıktır. Ameliyat öncesi her hastaya uygun bir ameliyat, operasyonu gerçekleştirecek  cerrah tarafından seçilmelidir.
Ameliyat sonrası yaranın bakımı, uzun dönemde de bölgenin hijyenine dikkat edilmesi, hastalığın tekrarını önlemede önemlidir. Yaralanmanın çok daha küçük olduğu çağdaş ameliyat tekniklerinde tekrar etme ihtimali büyük kesikle yapılan klasik yöntemlere kıyasla çok daha düktür.

26 Yorum Yorum yap
 1. Hocam merhabalar, 9 Yaşındaki kızımın kuyruk sokumunda kızarıklık ve hafif şikinlik fark ettim. Kendisi de kaşındığını söyledi. Kliniğinizi aradım ancak çocuk cerrahisi ile görüşmem söylendi. İzmir’de Mikro Sinüsektomi yöntemini kullanan çocuk cerrahisi var mıdır? Kızım 130 cm boyunda ve 24kg. Yönlendirmeniz bizim için çok değerli olacak sevgiler.
  OP.Dr.Demet Ağras
  Merhaba doktorumuz ile görüştük. Bu alanda yetiştirilmiş çocuk Cerrahisi yok. Doktorumuz bize randevu almanızı önerdi. Burda kliniğimizde veya hastanede tedavisini yapabilir. Dilerseniz 0232 422 10 06 numaralı hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba hocam 8 haftalık hamileyim kıl dönmesi şikayetim var . Ne yapmalıyım ?

  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba, hamileleğiniz tedaviye engel değildir.Böyle bir şikayetiniz varsa en kısa sürede tedavi gereklidir. Tedavi için 0232 422 10 06 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. hocam merhaba ameliyat olduktan sonra tekrar etme olsalığı % kaçtır.
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,öncelikle şikayetinizi öğrenmem gerekir.

 4. Merhaba hocam 3 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 2 kez yine tekrarladı .Mikro sinüsektomi ile tedavi olabilir miyim ? tekrarlamasının nedeni ameliyatın yanlış yöntemle yapılmış olabilir mi ?
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,Mikrosinüsektomi yönteminin size uygun olup olmadığını söyleyebilmem için muayene ile değerlendirmem gerekir. Tekrarlama nedenleri yöntem veya kişinin hijyenine dikkat etmemeside olabilir. 0232 422 10 06 numara ile görüşerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Merhaba yiğenim 24 yasında kuyruk sokumunda şişlik var yürümekte zorluk çekiyor ağrısı var hastane antibiyotik verdi halen durum aynı ağrıları var

  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,Kıl dönmesi olabilir. Muayene ile değerlendirmem gerekir. 0232 422 10 06 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz.Geçmiş olsun.

 6. Evet onada küçük bir kesi ile işlem yapabiliriz. Muayenemize gelirseniz bakıp değerlendiririm. Apseleşmeden tedavi yaptırmanız doğru olur . Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir