Doktor Randevusu Oluştur Tedavi Fiyatları Bilgisi

Anal Kaşıntı Nedenleri ve Çözümü

Pruritus olarak bilinen anal kaşıntı, anüs etrafındaki tahriş edici kaşıntı hissidir. Nedeni bir hastalığa bağlı olabileceği gibi bir çok nedene bağlı olabilir. Kaşıntısı olan kişilerin çoğunda bir hastalık yoktur. Bunun yerine kaşıntı hissi bu bölgedeki cildin tahriş olmasının işareti olabilir.

Makat Kaşıntısı

Nedenleri:
* Anal açıklık çevresindeki deride dışkı bulunması, makatın dışkılama sonrası iyi temizlenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Küçük bir dışkı parçası bile şiddetli kaşıntıya neden olabilir.
* Anüsü tahriş eden yiyecek ve içeceklerin bulunduğu bir diyet:  Beslenmr alışkanlıkları kaşıntıya neden olabilir. Bunlar arasında baharatlı yiyecekler, kahve, çay, kola, süt, alkollü içecekler (özellikle bira ve şarap) , çikolata, turunçgiller, C vitamini tabletleri ve domates bu bölgede kaşıntı yapanilir.
* Antibiyotik kullanımı: Birçok antibiyotik barsağın normal florasını bozar ve kaşıntıyı tetikleyebilir. Anüs bölgesine uygulanan ilaçlar allerjik reaksiyona neden olabilir.
* Boyalı be parfümlü tuvalet kağıtları , hikyen için kullanılan spreyler, bu bölgr için kullanılan deodorantlar ve pudralar, ilaçlı cilt temizleyicileri, sabunlar etken olabilir.
* Sindirim sisteminin alt kısmındaki hastalıkları: Hemoroid, fistüller, rektal çatlaklar, nadiren anorektal kanserler kaşıntı yapabilir..
* Enfeksiyon ve parazitler: Kıl kurdu (özellikle çocuk hastalarda ) , uyuz , anal kondilom, bölgenin mantar hastalıkları kaşıntı yapabilir.
* Cilt sorunları: Sedef, egzema, seboreik dermatit gibi deri hastalıkları

Her insan hayatının bir döneminde anal kaşıntı ile karşılaşabilir. Erkeklerde kadınlara göre 2-4 kat daha sık görülmekle beraber yaygınlık olarak toplumun yarısını etkiler.
Aşırı kilolu olma, terleme, dar iç çamaşırı giymek, pamuklu iç çamaşırı kullanmamak anğste kaşıntı nedeni olabilir.

Tedavisi
Tedavi kaşıntının sebebine yönelik olmalıdır. Sebep ortadan kaldırılmadıkça şikayetler tümüyle bitmez, gerilese de bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir.
Öncelikle hastanın iyi bir klinik öyküsü alınmalı , var olan hastalıkları sorgulanmalıdır. Makat bölgesine kullandığı ilaçlar tespit edilmelidir. Gerekirse allerji testleri yapılmalıdır. Kaşıntının mevsimsel olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bununla beraber ayrıntılı anüs muayenesi yapılmalıdır. Herhangi bir anorektal hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. (Hemoroid, büyük abdest kaçırma, anal fissür, anal fistül, anal kondilom gibi..) Kullandığı deterjanlar, banyo malzemeleri, iç giyim tercihleri sorgulanmalıdır. Tükettiği gıda ürünleri, içecekler değerlendirilmelidir.
Fizik muayene sadece anüs muayenesi ile sınırlı kalmayıp, tüm vücudun sistemik muayenesi yapılmalıdır.
Tedavide cilt lezyonlatına ait nedenler konunun uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Tedavi üç aşamalıdır:
İlk aşamada kaşıntıyı kısa sürede ortadan kaldırmak için Pruzon Merhem veya kortizonlu bir merhem başlanmalı eş zamanlı olarak nedeni olabilecek kozmetik ürünler, tuvalet kağıdı, ıslak mendil gibi irritanlar hastadan uzak tutulmalıdır.
Çamaşırlar için deterjan yerine sabun tozu kullanmak uygundur. Anüs bölgesine sabun ve kozmetikleein kesinlikle sürülmemesi gerekir.
Beslenme konusuna gelince.. Biraz önce hastalığın nedenlerine yönelik olarak sınıflandırdığım yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulması ve bu besinlerin tüketiminin engellenmesi hastaya anlatılmalıdır.
İkinci aşama; anüs bölgesinin temiz ve kuru tutulması ile bu bölgedeki deri bütünlüğünü korumayı sağlamaktır. Bölgenin temizliği ılık su ile yapılmalı, daha sonra pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır. İç çamaşırının sık değiştirilmesi çok önemlidir. Bu bölgedeki yerleme ve ıslaklık engellenmelidir. El tırnaklarının kısa kesilmesi, kaşıntı sırasında derinin tahrişini en aza indirecektir.
Üçüncü aşama tedavi  ise, altta yatan hastalığın nedenine göre yapılan tedavidir. Yani anorektal, infeksiyöz, dermatolojik vb. patolojilerin varsa saptanıp tedavi edilmesidir.

51 Yorum Yorum yap
 1. Ben Arzu uyanık merhaba makat bolgemde arasıra üç aydır kaşıntı var kaşıntı bir süre gidiyor geliyor sizce hocam nedir

  1. Merhaba orada bi mantar olmuş olabilir veya cilt tahriş olmuş olabilir. Muayene ile değerlendirmemiz daha doğru olur

 2. Hocam ben de hemoroid var ve kaşıntı yapıyor geçmesi için ne yapmalıyım

  1. Merhaba öncelikle muayenede kaçıncı evre olduğu tespit edilmelidir.muayene sonrası size uygun olan ameliyatsız yöntemleri konuşabiliriz

 3. Merhabalar hocam benimde makat bölgemde çok kaşıntı var ve elle baktığımda sanki çatlak gibi
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Merhabalar net olarak tanı konulması için muayene olmanız gerekmektedir. 0232 422 10 06 numara ile irtibata geçerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. Hocam merhaba bnm makat bolgemde bazen o kadar tatli bir kasinti oluyor ki cok kasiniyor nerdeyse tahris olucak sekikde birde o bolgendeki yerden sarkamya baslayan bir parca var sizce nedir bunun sebebi ? Simdideb tesekkurler
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhabalar makat bölgesindeki kaşıntınız dermatolojik bir durumda olabilir. Diğer şikayetiniz için de net olarak tanı konulması için muayene olmanız gerekmektedir. 0232 422 10 06 numara ile irtibata geçerek muayene için randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Merhabalar hocam bende 1 aydır makat kısmında bir kaşıntı var .bazen tamamen yok oluyor.ozellikle tavulatten sonra hafif hissediyorum.Ilik suyla yıkadıktan sonra nerdeyse kayboluyor.Yurt dişındayim şimdilik gelemiyorum sizce ne olabilir hocam.Kaşıntınin yok olması için 3 damla çay esastenisini alovera jelle karıştırıp bazen sürüyorum.bu sizce iyi mi.cevaplariniz için sagolun

  Op.Dr.Demet Ağras

  Merhaba,sayfamda makat kaşıntısı ile ilgili yazı yer almaktadır,okuyabilirsiniz. Bu tarz şeylerin kullanılmasını önermiyoruz. Muayene ve tedavi için 0232 422 10 06 numara ile görüşerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 6. Merhaba hocam makat bölgem de kaşıntı vardı daha sonra delik oluştu ,oluşan delik fistül olabilir mi ?

  Op.Dr.Demet Ağras

  Merhaba,net olarak bir şey söylemem doğru değildir. Muayene olmanız gerekir. Randevu için 0232 422 10 06 numara ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 7. hocam makat bölgesinde çok fena kaşıntı oluyor ama tuvalete çıkınca oluyor genelde ne yapmam gerekiyor?

  Op.Dr.Demet Ağras
  Net birşey söyleyebilmem için muayene olmanız gerekir. 0232 422 10 06 bu numara ile irtibata geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 8. merhaba demet hanım.yaklaşık 1 ay makat bölgesi kaşıntıdan dolayı muane oldum.krem yazdı avil ismi şuan kullanıyorum.ve o anda kıl dönmesini farketti doktor 2 santim var dedi ağrı sızı yok ameliyat olmazsam bir şey olurmu. Mikro sinüsektomi fiyatı nedir ve muayene ücretleri nedir kaşıntı içinde geçmezse tekrar Doktor bakalım şu an biraz azaldı gibi kolay gelsin
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,kıl dönmesi tedavi edilmezse ilerleyebilir ve apse oluşturabilir. Mikrosinüsektomi küçük bir kesi ile yapılan bir yöntemdir.Hastalığınızın ilerlemesi durumunda bu yöntem size yapılamayabilir.En kısa sürede tedavisini olmanız gerekir.0232 422 10 06 numara ile görüşerek tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 9. Merhaba hocam tuvalet sonrasında kanama ve kaşıntı var ,ne yapmam gerekli dır ?
  Op.Dr.Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekir. 0232 422 10 06 numara ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir