Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Anal Fissür

Anal fissür yada halk arasındaki tabiri ile makat çatlağı anüs içinde oluşan ve dıştaki hassas cilt tabakasına uzanan 15-30 milimetrik yırtılma sorunudur. Çoğunlukla zorlu ıkınmalar sonrası meydana gelir. Bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır, klasik kitaplar ağrıyı şu şekilde tarif eder “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar”. Yani hastayı ağlatacak kadar acı olabilmektedir.

Anal fissürün tedavisi:
Hastaların çoğu ilaç tedavisi beraberinde, beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını değiştirdiklerinde iyileşirler. İlaç tedavisi, Anuflex Pomad, Anestol Pomad, Rectoderm Merhem gibi rahatlatıcı lokal anestezik ve kas gevşetici içeren pomadlar kullanılır, 1-2 haftada anlamlı düzelme sağlanamadıysa daha etkili yöntemlere geçilir.

Botulinum Toksini Uygulaması
Anüs kaslarına yapılan ilaç enjeksiyonu ile kaslar geçici olarak felç edilir. Kaslar felç olup gevşeyince makat rahatlar, daha rahat ve ağrısız dışkılama yağılır, bunun sonucunda doğru dozda yapıldıysa hastalık % 95 iyileşir. Ameliyata alternatif bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması oldukça kolay ve hasta uyumu yüksektir. %95 e kadar başarı sağlayan bir yöntemdir.
Uzun süreçte iyileşmeyen hastalar için cerrahi tedavi tercih edilir.

LİS Ameliyatı
Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir cerrahi işlem ismidir. Türkçesi yan iç kasın kesilmesi şeklindedir. Anüsü sıkan kaslardan iç kısımda olan gurubu kesilir. Kas kesilince gevşer ve hastalık % 95 düzelir. Kasın kesilmesine bağlı olarak kalıcı gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için en son tercih olmalıdır. Yan etkileri sebebiyle gelişmiş ülkelerde büyük oranda terk edilmiş, Batı Avrupa ülkelerinde uygulaması yasaklanmıştır.

Anal fissür neden oluşur?
1. Düzensiz dışkılama
2. Kronik kabızlık
3. Kronik ishal
4. Anatomik yatkınlık
5. Travma
6. Anal cerrahi
7. İnflamatuar barsak hastalığı

Fissür oluşumundan sonra hastalar makatlatını sıkarak, dışkılama sonrasında bilmeden fissürün daha da genişlemesine neden olurlar. Ağrı korkusuyla dışkı sertleştiği gibi, yırtık daha da derinleşir. Bu hastalık sıklıkla genç ve orta yaş erişkinlerde görülür.

Anal fissürün belirtileri nelerdir?
1. Dışkıda kan
2. Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi
3. Dışkılamadan sonra saatlerce devam eden makatta kasılma şeklinde ağrı
4. Kabızlık (ağrı ve acı sebebiyle dışkılama ihtiyacını ertelemekten kaynaklanır)
5. Kaşıntı, hastaların % 70 kadarında orta düzeyde kaşıntı da görülür
6. Meme gibi çıkıntı, hastalığın kronikleştiği dönemde ortaya çıkan sentinel tag denilen küçük meme gibi çıkıntıdır.

Kadın ve erkekte görülme sıklığı eşittir. Anal fissürleri akut ve kronik olarak iki sınıfa ayırabiliriz.
Bu iki tipte de hastanın şikayeti açısından bir fark yoktur.15-20 gün içinde iyileşme görülmezse fissürler kronik olarak kabul edilirler. Anal fissürler sıklıkla anüsün saat 12 hizasında yerleşim gösterirler.
Anal kanalda oluşan ağrı nedeniyle anüsteki spazm (kasılma) artar ve bölgedeki kan akımı bozulur. Bu da bölgedeki yara iyileşmrsini olumsuz yönde etkiler. İyileşmeyen yara ağrı yapmaya devam eder. Döngü başa döner. Bu durumda fissürün kronikleşmesi kaçınılmaz hale gelir.
Kronik fissürlerde anal kanal dışında deri kıvrıntısı oluşur. Bu fissürün kendini iyileştirmeye çalışma çabaları sonrası oluşan yapılardır. Fissürün iyileşmesi için kişinin beslenme ve dışkılama alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir.

Makat Çatlağında Ne yenmeli Ne Yenmemeli
Aslında temel sorun kabızlıktır, kalbız kalmayacak şekilde beslenmek koşuluyla herşey yenilip içilebilir ancak acı tüketimi yanmaya neden olabileceği için acı tüketimi işyileşmeden sonraya ertelenmelidir.

Sıcak Su Oturma Banyosu
Tek başına iyileşme sağlayamaz ancak uygulanan ilaç tedavisinin başarı yüzdesini artırır. Ilık suyun kasları rahatlatması ve gevşetmesi üzerinden etkilidir.
Bir leğene banyo suyundan hafif sıcak su konur ve direk suyun içine oturulur. Suyun içine sarı toz, betadin gibi ilaçlar konsa da son derece gereksizdir. Sadece ılık su uygulanmasına üstünlükleri yoktur.

37 Yorum

 1. erhaba bende bi kaç gündür zor tuvaletimi yapıyorum . Şişlik var ve deliğin kenarında ağrılı 7-8 tane küçük mercimek gibi kizarikliklar oluştu . Sizce hastalığım nedir yardımcı olun lütfen
  muayene etmeden kesin bir tanı koyamam o nedenle muayene olmanızı öneririm Op.Dr.demet Ağras

 2. mrb ishal olunca da hastalıgın ilerledigini yazmıssın bunun sebebini acabilir misiniz ve kroniklesmesine sebep olur mu. benim mide sorunlarımdan dolayı genelde ishal oluyorum doktor hanım yardım lütfen
  op.dr.demet ağras
  ishalde devamlı tuvalete gitme ve ıkınma nedeniyle hastalık tetiklenir.o nedenle ishal de kabızlık gibi durumlar şikayetlerin ilerlemesine yol açar.geçmiş olsun

 3. hocam iyi günler 2 haftaya yakın tuvalete çıkarken çok fazla ağrı ve acım oluyor devlet hastanesine gittim makatımda çatlak olduğunu söylediler size de gelmek istiyorum .
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  geçmiş olsun, muayeneye bekliyoruz. botulinum toksin ile tedavi edebiliriz.

 4. hocam merhaba. botulinum toksin tedavisinde iyileşme süresi ne kadar. teşekkür ederim
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Oradaki çatlagın derinliği ile alakalıdır. botulinum toksin işlemi uygulamaktayız 6 ay etkisi var ve bu sürede çatlak iyilesme gösterir. Geçmiş olsun.

 5. hocam merhaba 2 hafta önce tuvalletimi çok acılı bir şekilde yaptım makatımda bir yırtık olduğunu öğrendim internette gezerken sizin tedavi yönetminizi öğrendim muayene ye gelmek istiyorum .
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Muayene ile degerlendirelim . Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun

 6. Hocam büyük tuvaletimi yaparken çok ciddi acı çekiyorum hatta birkaç saat rahatsızlığım geçmiyor. makat çatlağı diye şüpheleniyorum. yalnız bir de meme var . makat çatlağında da meme olur mu
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Muayene ile degerlendirilmesi gerekir meme olusumu olabilir. Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Gecmiş olsun

 7. Hocam ben 10 yıl önce fissur ameliyatı oldum.son 5 gündür yine agrilarim başladı. Acaba tekrarlarını belirtiler aynı çünkü. 2. Kez ameliyat riskli mi ve iğne yöntemi tedavisi kesin mi hocam.
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Merhaba eger dikkat edilmez önerilere uyulmaz ise tekrarlama riski vardır . Ameliyatsız yöntemler uygulamktayız. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulasabilirsiniz. Geçmiş olsun

  • Hocam daha önce 4. Evre hemetoid tanısı konuldu ameliyat olmadım ara ara tuvalet esnasında kanama oluyor geçiyordu son zamanlarda oturup yürüken birden makat bölgede ıslaklık hissediyorum peçeteyle sildiğimde sanki makat bölgem nemlenmiş oluyor hafif ıslaklık ve çok az kan beraberinde var daha önce bu şekilde olmuyordu hiç bir ağrı,yanma,kaşıntı vs yok sadece ıslaklık oluyor sanki terlemiş gibi hafif ıslaklık oluşuyor,makat memelerin şiş durumda hemeroid den kaynaklımı acaba 4. Evre hemeroid ameliyatı için normal cerrahiyimi öneriyorsunuz yoksa yeni bulunan teknoloji varmı arkadaşım ameliyat oldu 1 ay çok acı çektiğini söylüyor dayanamazsın diyor acıya
   :((
   Op Dr Demet Ağras
   Merhaba,muayene ile durumunuzu değerlendirmem gerekir. Hemoroid şikayetlerinde günlük istirahat ve pansuman gerektirmeyen yöntemler uygulamaktayım.Detaylı bilgi ve randevu için 0232 422 10 06 numaralı hattımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Merhabalar Demet hanım,makat çatlagi kronik durumda, botulinum toksini anlık olarak iyilesme hissi veriyor mu.Yani tam ogrrnmek istedigim tuvalet ihtiyacini gidermek cok izdirap bu ara, botulinum toksini islemi sonrasi tuvalete cıkış hemen rahatliyor mu?

   Op Dr Demet Ağras
   Merhaba,anal fissur şikayetlerinde botulinum toksini tedavisi 6 aylık etkilidir. İşlemden sonra genelde 10. günden itibaren etkisini göstermeye başlar.
   Bu süre içinde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Önerilerime uyduğunuzda çatlağınız kapanır. 0232 422 10 06 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 8. hocam benim tam 1 yil once bayramdi ogun cok gezdim ve makatta kasinti basladi hadi dus alayim gecer dedim ama devam etti kabiz oldum tuvaletim var ama diski cikmiyordu o acidan agridan o tuvalet aonrasi ic tarafta batma gibi vs seyler oluyordu o gun aniden ishal oldum hafifledi ertesi gun kabiz oldum hocam uzun yzdim ama suan tam 1sene oldu hicbir sikayetim yok ne memede yoktu ozaman kanama kasinti vs yok doktora gorunmelimiyim yinede utancimdan aileme soylemedim 15yas
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Merhaba teşhis için muayene ile değerlendirmek gerekir . Randevu ve detaylı bilgi için 0232 421 1101 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz

 9. hocam tuvaletimi yaptıktan sonra akıntı olmaya başlıyor ve tuvaletimi çok acılı yapıyorum sizce nedeni nedir muayeneye gelmek istiyorum ücretiniz ne kadar?
  Op. Dr. Demet AĞRAS
  Merhaba,muayene ile değerlendirmek gerekir teşhis için . Randevu ve bilgi almak için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun

 10. hocam anal fissür amelyatsiz ne önerirsiniz?

 11. hocam erkek arkadaşimla ilişkiye girdim ondan banada bulaştı kondilom ve çok korkuyorum ailem bilse naparım tedavi ne öneririsniz?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,
  Tedavisini yapmaktayız belirli aralıklarla sizi kontrole çağırıyoruz önerilerde bulunuyoruz bu rahatsızlıktan kurtuluyorsunuz.Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 12. hocam makatımda kaşıntı var doktora gittim bişey çikmadi arasıra oluyor ne yapmalıyım?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,
  Muayene ile değerlendirilip teşhis konulup tedavi gerektiren bir rahatsızlık ise geldiğiniz gün müdahale edilebilir. Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 13. hocam anal fistül var ameliyat olmak istemyorum lazer onun gibi bişey var mi tedavi amaclı?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,
  makat hastalıklarının tedavisini yapmaktayız lazer işlemi uyguluyoruz muayene ile değerlendirilmesi gerekir durumunuzun . Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun

 14. merhaba hocam anal fissür sorunu yaşıyorum . tedaviden sonra dinlenmek gereklimi ?,
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,kısa süren bir işlem olup günlük hayatınızı etkilemez işinize devam edebilirsiniz. Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun

 15. Makatımda bir et parçası var. Ağrı vs şikayeti vermiyor ama elime gelmesi rahatsız ediyor. Yapabileceğiniz bişey varmı
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,sağlık açısından herhangi rahatsızlık vermez ise anal estetik olarak alınabilir .Randevu ve ayrıntılı bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan arayıp randevu alabilirsiniz.Geçmiş olsun

 16. Çenemde bir ben var. Aldırınca kanser olursum diolar, korkuyorum. Bi sakıncadı olur mu aldırmamın?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,süphe duyulursa görüntüsünden belli eder gerek görülürse patoloji ile değerlendirilir.Zaten kanser olan benin alınması gerekir.Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 17. merhaba hocam anal fissür tedavisiyle hemoroid tedavisi aynı gün yapılabilir mi ?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,öncelikle durumunuzun muayene ile değerlendirilmesi gerekir.Tedavi aynı gün yapılabilir fakat biz aynı gün tercih etmiyoruz .Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 18. merhaba hocam 3 aylık hamileyim ve makat çatlağı sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım ?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirelim durumunuzu hamilelikte de yapılan işlemdir,yan etkisi yoktur .Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 19. 2 haftadır makatımda cam kesiği gibi acı var. Yanma da aynı zmanda. Kantaron yağı sürebilir miyim
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,teşhis koyabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir durumunuzu değerlendirelim tek basına kremler fayda etmeyebilir.Randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 20. merhaba hocam makat çatlağı ve hemoroid şikayetim var .İkisi aynı zamanda tedavi edilebilinir mi ?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,ikisini aynı anda tedavi edilmesini uygun görmüyoruz.Makat çatlagı olan hastamızda anoskopi muayenesi yapılması uygun değildir ayrı zamanlarda tedavisini gerçekleştiriyoruz.Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 21. merhaba hocam uzun süre dır .Kabızlık sorunu yaşıyorum .Makat çatlağı rahatsızlığım da var . NE yapmalıyım ?
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirelim isterseniz teşhis konulduktan sonra makat catlagı için de ameliyatsız yöntemler uygulamaktayız.Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 22. Benim hem fistülüm hemde fissür vardı. Demet hanım muayene ettikten sonra bana oyle güzel durumumu vede ne yapılması gerektiğini anlattıki kendimi tamamiyle ona teslim ettim. Ve çok şükür şimdi cok iyiyim.
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,teşekkür ederim memnuniyetiniz beni çok mutlu etti .Her zaman bekleriz geçmiş olsun saglıklı günler dilerim.

 23. Dışkılarken zorlanıyorum çok bu yzden parmağımla müdahale ettim kan geldi. Nr yapacağımı bilmyrm. Yardım edin lütfen
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirelim . Durumunuzu parmagınız ile agrılarınızda artışa sebep olabilirsiniz.Teşhis ve tedavi için 0232 421 11 01 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 24. Acı tüketimim bu ara biraz arttı. Makatımda ağrı var, çatlak olabilir mi
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,acı ve baharatlı gıdalar tüketmeniz makat hastalıklarına neden olmaktadır.Bahsetmiş oldugunuz şikayet hemoroid de olabilir.Teşhis ve tedavi için muayene ile değerlendirilmesini öneriyorum.Randevu ve bilgi için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 25. Hocam merhaba. 2 ay önce doğum yaptım . zor bir doğum oldu doğumdan beri kabızım doğum dikişim açılacak korkusuyla tuvaletimi tam yapamadım bu da kabızlığa yol açtı . yaparken de canım çok yanıyor . tedavi olmak için doğumun üzerinde belli bir süre geçmesi gerekiyor mu
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirmemiz gerekir. Teşhis konulur gerek görülürse müdahale edilir .Dogum yapmanız engel olmaz yapılan müdahaleler için .Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 26. Kronik anal fissürüm vardı ameliyat olmadım ama iyileştiğimi düşünüyorum aylardır hiçbir şikayetim yok sadece bir deri kalıntısı var sorun yaratır mı nüks eder mi
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,şikayetiniz tekrar nüks edebilir kronik hal almadan en kısa muayene ile değerlendirilmesi gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 27. Hocam anal fissür vardı . kendiliğinden iyileşti şikayetlerim geçti ama kaşıntı başladı çatlağa bağlı olabilir mi
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,kasıntı olmasına olan bircok sebep mevcuttur.Muayene ile değerlendirmek gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0232 421 11 01 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun, iyi günler dileriz

 28. iyi günler dr. hanım 1 haftadır makatım da çok değişik ağrım var wc çıkınca da böyle cam kesiği gibi ağrı oluşuyor araştırdım ve anal fissür olabilir diye düşünüyorum ancak sizide görmenizi istiyorum bana yardıimcı olursanız sevinirim.
  Dr.Demet Ağras
  Merhaba,teşhis konulabilmesi için muayene ile değerlendirmem gerekir.Ayrıntılı bilgi ve randevu olusturabilmemiz için 0232 421 11 01 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.Geçmiş olsun

 29. iyi günler demet hanım makatımda cam kesiği şeklinde ağrım oluyor son 3 gündür çok kötü ameliyatta olmak istemiyorum biraz araştırma yaptım sanırım botulinum toksini tedavisi uygulanabiliyormuş böyle bir yöntemle kurtulmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 30. Annem 74 yaşında fissur var agrısı var tedavi nekadar sürer ve iyileşme sureci zor olurmu tedirgin oluyor

 31. Hocam kolay gelsin ben dışkımı yaptıktan sonra orayı temizlerken zorlama sonucu yara yaptım ve büyük dışkımda damla damla kan geldi o bölgeden ve şöyle ağrılarım çok ama şu yöntemle de temizledim hani kendimi kasmadan kabızlık sırasında o bölgeme su ile kolay çıkmasını sağladım bir zararı felan olmuşmudur bilmiyorum ama suyla beraber dışkımda çıkdı ve inanılmaz kolay ve rahatladım benim sorum şu ben şuan dışkımla beraber kan geliyor bunun tedavisi ameliyatsız geçmesini istiyorum yardım eder misiniz ev yöntemlerini sölermisiniz.
  Op Dr Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Ev yöntemleri ile geçebilecek bir durum olmayabilir. Sağlıklı olan muayene olmanızdır. 0232 422 10 06 numaralı hattımızdan randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 32. Hocam 3 haftadır tuvaletimi yaparken cam kesiği gibi bir acı hissediyorum krem bile süremiyorum iki gündür de tuvaletimi yaparken kanama oluyor ve makat artık acılıyo bile acıdan muayeneden de korkuyorum acıkcası muayene esnasında uyuşturucu merhem vs uyguluyormusunuz dayanılmaz bir acı yaşıyorum çünkü.
  Op Dr Demet Ağras
  Merhaba,Muayene de fazla bir acı hissetmezsiniz. 0232 422 10 06 numaralı hattımız ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 33. Merhaba hocam Anal fissürüm var, doktorum yaklasik 2 ay krem tedavisi kullandi, çatlağım daha da buyudu, hatta 2. Bir catlak oldu. 1 hafta önce botulinum toksini yaptik, biraz rahatladim fakat catlagin kapanmasi ne kadar süre alir? Sicak su oturmalari ve rektoderm kullansam iyilesme hizi artar mi ? Teşekkür ederim

  Op Dr Demet Ağras,
  Merhaba,Tedavinizi uygulayan doktorunuza sormanız sağlığınız açısından daha doğrudur. Geçmiş olsun.

 34. Merhabalar hocam ben on gun önce tovalete çıktım biraz zorlandım ve sonra ağrı ve yanma hissi oldu uzun bir süre geçmedi cam batiyormus hissi oldu ama yaparken sonrasında çok ağrıdı ve on gündür de her tovaletimde ağrıyor hele çıktıktan sonra baya uzun sürüyor agrisi ama kanamam yok kabızlığımi da düzenledim yediklerimle iki ay önce doğum yaptım öncesinde böyle bıçak keser gibi hissediyordum ama çok az hamilelikte kabızlık gaz sorunum son aylarda çok olmuştu ilaç kullandım kabızlık gitsin die bu defa da ishal olduğum halde tovaletimi zor yapiyorfum doğumdan sonra ameliyatla da devam etti bu sorun ama bu kadar ağrım hiç olmafi hissetmedim bile yani bu on gündür var yara sızlar ya öyle sızlama oluyor ve bir gün sonra rahatlayip tovalettej sonra yine ağrı başlıyor sizi şeklinde sürüyor devamlı ama kanama akıntı vs olmuyor tovalette ameliyattan sonra sadece bir kez su gelmişti birazcık başka da gelmedi hiç o zaman da ağrı hissim yoktu bıçak kesiyormus hissi vardı o da tovalette hissediyordum doktora gitmeye korkuyorum kronikleşmiş mıdır sizce bilgi verirseniz çok mutlu olurum anuflex krem aldım emzdirgim için bitkisel kullanıyorum

  Op Dr Demet Ağras
  Merhaba,muayene ile değerlendirmem gerekmektedir. 0232 422 10 06 numaralı hattımız ile iletişime geçere randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 1. Pingback: Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Bilgi Al
İletişim